Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Aneta Gospičová TASR
dnes 14. prosince 2024 v 13:30
Čas čtení 1:12

Podvedli 40 tisíc lidí a vybrali 64 milionů korun. Česká policie odhalila podrobnosti o největším sbírkovém podvodu

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Podvedli 40 tisíc lidí a vybrali 64 milionů korun. Česká policie odhalila podrobnosti o největším sbírkovém podvodu
Zdroj: pxfuel/CC0/volně k užití

Většina peněz skončila na netransparentních účtech.

Skupina deseti podvodníků vybrala na vymyšlenou charitu více než 64 milionů korun a podvedla tak nejméně 40 000 lidí. Podle policie se jedná o nejrozsáhlejší případ sbírkového podvodu v Česku. Vyzvala lidi, aby byli při přispívání do sbírek obezřetní a ověřili si, komu peníze skutečně darují. Obviněným hrozí až desetileté vězení.

14. prosince 2024 v 10:11 Čas čtení 0:29 Na českém trhu se prodávalo maso s nebezpečnými bakteriemi. Mohou způsobit vážné zdravotní potíže Na českém trhu se prodávalo maso s nebezpečnými bakteriemi. Mohou způsobit vážné zdravotní potíže
12. prosince 2024 v 12:32 Čas čtení 0:42 Dálniční známky v příštím roce podraží. Víme, jak můžeš ušetřit Dálniční známky v příštím roce podraží. Víme, jak můžeš ušetřit
13. prosince 2024 v 14:03 Čas čtení 0:29 Opilý a polonahý muž se v Thajsku pral se sedmi policisty. Jeho rodina se z dovolené vrací bez něj Opilý a polonahý muž se v Thajsku pral se sedmi policisty. Jeho rodina se z dovolené vrací bez něj

Policie o podvodech informovala už na začátku loňského roku. Případ však podle jejích slov během vyšetřování narostl do obrovských rozměrů. Kriminalistům se podařilo propojit řetězec poškozených, díky čemuž zjistili, že jich je minimálně 40 000.


Podle vyšetřování se skupina několika známých v roce 2020 rozhodla rychle si vydělat peníze. Vymysleli proto, že založí nadaci pro nemocné a hendikepované lidi, do které budou telefonicky žádat lidi o příspěvek. Jako součást podvodu také vymysleli, že jim jako dárek pošlou výrobek z chráněné dílny, kde hendikepovaní lidé údajně pracují. Předměty, které podvodníci lidem posílali, však nakupovali za nízké částky ve velkoskladech nebo je sami vyráběli.


„Když zjistili, že je v naší zemi mnoho hodných a důvěřivých lidí, kteří jsou ochotni přispět na nemocné, svůj „business“ rozjeli ve velkém. Pronajali si několik kanceláří, kde zřídili call centra a najali několik lidí. Ti měli za úkol pokračovat v obvolávání dárců a jako odměnu dostávali podíl z každého zaplaceného balíčku. Jejich výdělek se tedy odvíjel od toho, kolik důvěřivých lidí přesvědčí,“ přiblížila činnost podvodníků policie. Telefonující podle ní s vidinou vysokého výdělku často používali metody založené na psychickém nátlaku a emocionálním vydírání.

Část peněz charitě opravdu darovali

Většina peněz skončila na netransparentních účtech, které patřily firmám obviněných. Malou část zisku skutečně používali pro charitativní účely, což prezentovali na sociálních sítích, aby tím vzbudili důvěru.


Policie v tomto případu obvinila již deset osob kvůli podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Jelikož působili jako organizovaná skupina a způsobili škodu velkého rozsahu, hrozí jim až desetileté vězení.

Domů
Sdílet
Diskuse