Marlene Engelhorn, dědička zakladatelů chemické společnosti BASF, která patří k největším na světě, bojuje za férovější přerozdělování peněz ve společnosti. A sama jde příkladem.
Příběh rakousko-německé aktivistky obletěl svět začátkem roku, kdy Engelhorn sdělila, že plánuje rozdat v přepočtu 620 milionů korun po své babičce. Uvedla, že si je dobře vědomá toho, že ji potkalo neobyčejné štěstí. Nicméně si nechtěla nechat peníze, o které se nijak nezasloužila. Připadalo jí to jako „hloupost,“ vysvětlila listu Der Spiegel.
„Myslím si, že by narození nemělo určovat vaše místo ve společnosti. Jsme přece v demokracii,“ řekla týdeníku. Místo toho chtěla peníze věnovat na chod celé společnosti, ale tak, aby to bylo spravedlivé.
Proto o tom, kdo peníze dostane, rozhodla takzvaná Guter Rat, tedy Dobrá rada pro přerozdělování, což je občanská rada složená z padesáti rakouských občanů ve věku od 16 do 85 let, jejichž výběr zahrnuje zástupce všech úrovní vzdělání, příjmů, rodinného zázemí a podobně.
Peníze, které Engelhorn rozdala, pak po rozhodnutí rady podpořily projekty zaměřené na ochranu životního prostředí, dostupné bydlení, zdravotnictví i sociální služby. Nejvyšší sumu 40 milionů korun pošle rada rakouskému spolku ochránců přírody, 39 milionů dostane spolek na pomoc lidem bez domova Naunerhaus. Jak připomněl iRozhlas, na seznamu obdarovaných se umístila i platforma NOYB (None of your Business), která brání práva uživatelů internetu a povedlo se jí například zamezit Metě, aby trénovala svou umělou inteligenci na skutečných uživatelích.
Spiegelu pak Engelhorn sdělila, že sama si hledá práci a zvažuje, že začne podnikat.