USA dodaly v září a následně v prosinci (2021) Ukrajině množství zbraní.
USA začaly dodávat zbraně na Ukrajinu již před začátkem ruské invaze v únoru 2022. Spojené státy předpovídaly, že ke konfliktu dojde, a „potichu“ dodaly Ukrajině množství zbraní, aby byla schopna bránit se proti ruské invazi. V rozhovoru pro deník New York Times zveřejněném v sobotu to uvedl odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken.
„Jelikož jsme to (invazi Ruska na Ukrajinu) předvídali, podařilo se nám zajistit, abychom byli připraveni nejen my, spojenci a partneři, ale i Ukrajina,“ uvedl Blinken.
„V září a následně v prosinci (2021) jsme v tichosti dodali Ukrajině množství zbraní, abychom se ujistili, že má v rukou to, co potřebuje ke své obraně,“ řekl Blinken, přičemž vyzdvihl zejména dodávky ručních protiletadlových systémů Stinger a ručních protitankových zbraní Javelin. Tyto zbraně podle Blinkena „pomohly zabránit Rusku obsadit Kyjev, převálcovat zemi, vymazat ji z mapy“ a umožnily „zatlačit Rusy zpět“.
Ukrajině se v prvních týdnech celoplošné invaze podařilo odrazit ruský útok na Kyjev. Z okolí hlavního města se následně ruské síly v dubnu 2022 stáhly a soustředit se začaly zejména na cíle na východě a jihu Ukrajiny. V následujících měsících začalo na Ukrajinu také proudit více vojenské pomoci ze Západu.
Blinken se v rozhovoru také dotkl hrozby přímého vojenského střetu mezi Západem a Ruskem. „Nastaly různé momenty, kdy jsme měli skutečné obavy z kroků, které by mohlo Rusko podniknout, včetně použití jaderných zbraní,“ prohlásil. „Myslím si však, že během celého období jsme byli schopni postupovat tak, abychom se vyhnuli přímému konfliktu s Ruskem“.
Šéf americké diplomacie však poznamenal, že Moskva vykonává různé „nekalé aktivity“ v Evropě a jinde ve světě. Zmínil zejména hybridní útoky, kybernetické útoky, sabotáže nebo atentáty. „Pokud se však jedná o přímý konflikt, nemyslím si, že jsme byli blízko,“ uvedl.