Příprava na krizové situace v Česku selhává. Vláda nyní přijala novou strategii, která má tuto situaci změnit.
Novou koncepci s názvem Příprava občanů k obraně státu (POKOS), která pochází z dílny ministerstva obrany, vláda přijala ve středu odpoledne. Novinka podle serveru Novinky.cz připouští, že má stát v obranné oblasti mezery, ale zároveň navrhuje, jak tento stav změnit.
Změny mají začít na pedagogických fakultách, které připravují budoucí pedagogy na výuku dětí. Nastávající učitelé a učitelky se budou učit, jak informovat děti o hrozbách, jak jim čelit, kam se během útoku schovat nebo jak ošetřit zranění. První vlaštovkou bude branně-bezpečnostní předmět, který v příštích týdnech ve spolupráci s armádou začne vyučovat Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy. Vyšší podpora by měla směřovat také do oblasti tělovýchovných a branných spolků.
Obrana státu v Česku skomírá již několik dekád. Před 30 lety totiž rozhodlo o vybudování integrovaného záchranného systému a profesionální armády, které fungují bez větších problémů. „Kdyby ale byla větší krize, tak veřejná správa a samospráva nebude vědět, co má dělat. Od revoluce na to nikdo nesáhl,“ řekl Novinkám generál v záloze František Mičánek.
Příprava učitelů vázne
Mičánek také uvedl, že příprava pedagogů v tomto směru aktuálně v českém prostředí chybí. „Zůstali jsme u toho, že se už v minulé koncepci řeklo, že bychom to měli učit, ale de facto se to neprovádí,“ vysvětluje s tím, že by bylo vhodné obnovit jednotný předmět, který by se však neměl jmenovat branná výchova. Toto sousloví je totiž podle něj příliš spojené s minulým režimem a mezi starší generací vyvolává negativní konotace.