Za uplynulý rok se na Linku bezpečí se svými potížemi a strachy obrátilo více než 100 tisíc dětí a mladistvých. Volajících každý rok přibývá, zhoršují se také situace, které při krizové intervenci s odborníky na drátě řeší.
Z nově zveřejněných dat vyplývá, že Linka bezpečí loni odbavila v rámci služeb krizové pomoci celkem 110 147 kontaktů, nejčastěji přes telefon. To je o 13 % kontaktů více než v roce 2023. V průměru to denně představuje 302 kontaktů. Až o pětinu přibylo telefonátů dětí a mladistvých v těžkých situacích. Sebevražedná tematika v kontaktech Linky bezpečí atakovala v loňském roce hranici 6 000 případů, sebepoškozování řešili konzultanti v necelých 5 000 případech.
V 58 procentech případů se jednalo o jednorázový kontakt s Linkou bezpečí, v 42 procent šlo o opakované volání. O 13 procent narostl počet realizovaných intervencí u dalších institucí, jako toxikologického informačního střediska, zdravotnické záchranné služby či policie.
„Průměrný kontakt trvá 20 minut, co máme spočítáno, ale je to různé, některé máme i kolem hodiny. Záleží na psychickém stavu volajícího,“ uvedla pro ČT24 vedoucí e-mailové poradny Linky bezpečí Hana Petráková. Pomoc podle ní vyhledávají i rodiče a učitelé.
Práci krizových interventů přibližuje dokument České televize Hovory ze tmy režisérky Terezy Reichové. Podívat se na něj můžeš na iVysílání.
V letošním roce by mělo dojít k rozšíření chatovaní, právě o tuto službu totiž roste zájem. Kromě mladistvých pomáhá například i učitelům či rodičům, kteří vyhledávají pomoc kvůli východě, ale třeba i domácímu násilí.
Linka bezpečí je nejznámější linkou dětské krizové intervence v Česku. Je dostupná pro mladé do 26 let, funguje anonymně a nonstop. Pokud cítíš, že potřebuješ podporu či pomoc v jakékoli situaci, neváhej se ozvat, kontakt najdeš zde. Linka bezpečí provozuje i online chat.