Americký prezident Donald Trump tento týden falešně obvinil Ukrajinu z rozpoutání války proti Rusku. Toto lživé nařčení vyvolalo v celém světě vlnu pobouření a znepokojení. Pojďme si připomenout, kdo za válku skutečně může.
Donald Trump v záplavě svých tvrzení ze sídla Mar-a-Lago na Floridě mimo jiné obvinil Ukrajinu z odpovědnosti za válku z Ruskem. Učinil tak několik hodin poté, co se američtí představitelé setkali s ruskou delegací v Rijádu, aby zahájili rozhovory o ukončení konfliktu, který zuří již téměř tři roky. Ukrajina však k jednání přizvána nebyla. Přitom právě ona je v tomto konfliktu země, která se pouze brání ruské agresi.
Jak to bylo ve skutečnosti?
Ruská armáda překročila hranice Ukrajiny 24. února 2022 v rámci totalitní invaze, kterou se Vladimir Putin snažil ospravedlnit falešným tvrzením, že je nutné ochránit rusky mluvící civilisty na východní Ukrajině a zabránit zemi vstupu do NATO. Původně byla akce označována ze jednodenní speciální operaci. Trvá dodnes.
Začátek ruské agrese můžeme ale sledovat hlouběji v historii. V roce 2014 anektoval Putin nezákonně Krymský poloostrov a zahájil ozbrojený konflikt ve východoukrajinském regionu Donbas. Reagoval tak na to, že se Ukrajina začala odtahovat z ruské sféry vlivu a navazovat spojenectví se západoevropskými zeměmi.
Konflikt v Donbasu vřel až do roku 2022, kdy Putin nařídil to, co sám nazýval vojenským cvičením podél ukrajinských hranic. Na pomezí dvou států shromáždil přibližně 150 tisíc ruských vojáků. Ačkoliv světu sliboval, že tuto vojenskou sílu nepoužije k invazi na Ukrajinu, v časných hodinách 24. února zahájilo Rusko rozsáhlé nálety a vojáci začali proudit přes hranice na Ukrajinu.
Že je Rusko agresor potvrdilo i Valné shromáždění OSN. V březnu roku 2022 přijalo 141 zemí rezoluci odsuzující ruskou agresi proti Ukrajině.