Spojené státy vyhrožují evropským firmám, které poskytují své služby jejich vládě. Trumpova administrativa jim zaslala výhružné dopisy, ve kterých je vyzývá, aby se podřídily prezidentovým příkazům o diverzitě.
Informaci přinesly Financial Times (FT). Podle jejich informací od tří osob obeznámených se záležitostí by se mělo Trumpovo nařízení vztahovat i na společnosti mimo USA v případě, že dodávají služby americké vládě.
➢ Zkratka DEI reprezentuje slova diversity, equity a inclusion. V češtině bychom je mohli přeložit jako rozmanitost, rovnost a začlenění. Ve Spojených státech jsou to organizační rámce, které se snaží podporovat spravedlivé zacházení a plnohodnotnou účast všech lidí, zejména skupin, které byly v minulosti nedostatečně zastoupeny nebo byly předmětem diskriminace na základě identity či postižení. Tyto programy jsou (byly) implementovány především velkými firmami v USA, aby se zabránilo diskriminaci.
➢ Prezident Donald Trump a jeho konzervativní spojenci tvrdí, že rozmanitost při přijímání zaměstnanců nebere ohled na zásluhy a je nespravedlivá, a tak se snaží podobné programy zarazit. Jeden z exekutivních příkazů, který podepsal 21. ledna, navíc „povzbuzuje“ soukromý sektor, aby „ukončil nezákonnou diskriminaci a preference, včetně DEI programů.“
➢ Mnoho amerických firem už DEI omezilo či zcela odstranilo, příkladem GM, Google, Disney, GE, Intel, PayPal, Chipotle, Comcast nebo třeba Pepsi.
➢ Do tématu jsme se ponořili v našem velkém článku, který najdeš tady.
Velvyslanectví dokonce rozeslalo dotazník, který po společnostech vyžaduje potvrzení, že předpis dodržují. Dokument, do něhož redaktoři FT nahlédli, nese název Osvědčení o dodržování platných federálních antidiskriminačních zákonů.
Evropské společnosti jsou v šoku. „Je to šílené… ale teď je možné všechno. Vláda silnějšího nyní převládá,“ uvedl například vysoce postavený pařížský bankéř.
Některé země ale už na Trumpovy kroky reagují a své společnosti chtějí chránit. „Francie a Evropa budou bránit své společnosti, své spotřebitele a také své hodnoty,“ uvedlo například francouzské ministerstvo zahraničního obchodu.
Jak budou společnosti reagovat, ale jasné není. Podle právních posudků by toto nařízení nemělo být nutně vymahatelné, a tak se někteří manažeři a poradci zatím rozhodli žádné zásadní kroky nepodnikat.
