Zmíněný zákon provázely kontroverze po celou dobu jeho schvalování. Poslanci nakonec schválili verzi dle pozměňovacího zákona Heleny Válkové (ANO) a Jiřího Navrátila (KDU-ČSL). Podle odborníků ale není jasné, jak jej vyložit.
Společnosti bylo komunikováno, že novela nadále nedovoluje stejnopohlavním párům adopci nevlastních dětí. Ukazuje se však, že pravděpodobně chybně. „Zákon je tak nešťastně napsaný, legislativně nedotažený, v rychlosti upečený, že nedává jednoznačné odpovědi na ty nejzákladnější otázky,“ uvedl pro Seznam Zprávy právník z Katedry pracovního práva a práva sociálního zabezpečení Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jakub Tomšej.
„Když jsem ten zákon poprvé přečetla, byla jsem překvapená, že je v přímém rozporu s tím, co bylo poslanci komunikováno směrem k laické i odborné veřejnosti,“ přidává se ke kritice i Petra Beaver z Okresního soudu v Děčíně. Na tom, že se zákon moc nepovedl, se podle serveru Seznam Zprávy neshodlo několik dalších odborníků.
Verze, která obletěla veřejnost i média, že homosexuální páry budou mít i nadále omezená rodičovská práva nebo že jim nebudou umožněny adopce nevlastních dětí, tak pravděpodobně neplatí. Podle expertů totiž od letošního ledna, kdy vstoupil zákon v platnost, mohou stejnopohlavní páry adoptovat biologické i nebiologické dítě (třeba z dětského domova), rodiči se mohou stát oba, a to zřejmě dokonce i během jednoho soudního řízení. Jednoduše řečeno, proces osvojení by mohl trvat stejně dlouho jako u heterosexuálních párů.
Zákon je však tak nejasně napsaný, že délka procesu bude v realitě záviset na rozhodnutí jednotlivých soudců. „Pokud ale soudce připustí společnou adopci oběma rodiči v jediném řízení, tak se to dá všechno stihnout třeba i za rok,“ uvedl Tomšej.
Ten pořádá i semináře, na kterých se ptal soudců, jak by v těchto případech rozhodli. „Na prvním semináři to bylo zhruba půl na půl, na druhém tak 70 na 30 ve prospěch jednoho řízení,“ dodal.