Americká Federální obchodní komise (FTC) viní Metu z toho, že WhatsApp a Instagram koupila proto, aby se zbavila konkurence. FTC chce mateřskou společnost Marka Zuckerberga přimět, aby dceřiné společnosti prodala.
Podle serveru Politico trvalo vyšetřování před podáním žaloby šest let. K přelomové žalobě se připojili prokurátoři z 48 států. Argumentují zprávou z roku 2008, ve které Zuckerberg psal svým kolegům. „Je lepší je skupovat než s nimi soutěžit,“ stálo prý v mailu kolegovi.
Na zmíněné větě celá žaloba stojí. Podle FTC dokazuje, že Zuckerberg chtěl konkurenční aplikace koupit, protože je vnímal jako hrozbu a chtěl vytvořit monopol.
„Pamatuji si váš interní příspěvek o tom, že naší hrozbou je Instagram a ne Google+. V podstatě jste měl pravdu. Ale je tu jedna věc týkající se start-upů, často si je můžete koupit,“ překládá další z mailů z roku 2012 Česká televize.
Zuckerberg obvinění odmítá. Svou obhajobu opírá o tvrzení, že se značkám daří lépe než před jeho koupí. Právě proto by jejich případná ztráta Metu zabolela.
„Ztratit Instagram by pro ně bylo zničující,“ řekla Guardianu Jasmine Enberg, analytička trhu ze společnosti Emarketer. Dokazování by mělo trvat týdny. V případě, že by Zuckerberg o aplikace skutečně přišel, ztratil by impérium v hodnotě 1,4 bilionu dolarů (skoro 31 bilionů korun). Naposledy se něco podobného stalo před čtyřiceti lety telefonnímu monopolu AT&T, píše Politico.
Meta si během probíhajícího sporu předchází prezidenta Trumpa. Věnovala 22,12 milionu korun inauguračnímu výboru. Společnost také přikoupila sídlo ve Washingtonu, aby měla více času pracovat na politických otázkách. Podle Wall Street Journal se měl dokonce Zuckerberg snažit Trumpa přesvědčit, aby FTC žalobu stáhla.