Pacienty a pacientky čeká více přesnějších laboratorních vyšetření. Dostanou se k nim také mnohem dříve, než tomu bylo doposud.
Na pravidelné prohlídky chodí asi 60 procent obyvatel. I když se zájem zvyšuje, stále je mnoho lidí, kteří prevenci ignorují. Od ledna 2026 dojde k několika změnám v přístupu k prevenci.
Důraz se bude klást na odhalení počínajících nemocí. Podle zdravotního stavu pak praktický lékař*lékařka vytvoří plán léčby. „Na konci prohlídky, což je za mě nejpodstatnější, by měl lékař zhodnotit výsledky vyšetření a udělat plán léčebných a režimových opatření pro pacienta na další dva roky,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka pro Novinky.cz.
Nově se měření cholesterolu bude řešit i u pětadvacátníků*pětadvacátnic. Aktuálně se hladina měřila v 18 letech a pak až ve 30 letech. Stejná změna by měla začít platit i u zjišťování hladiny cukru a tuků v krvi. Lékaři budou také nabírat krevní obraz. „Asi 20 procent žen má anémii, a toto by mohlo pomoci s včasným záchytem,“ vysvětlil Šonka pro Novinky. Přesnější vyšetření a zjišťování poměru daných látek v moči poslouží k včasnému odhalení špatné funkce ledvin.
Zvláštní pozornost bude věnována srdečním vadám. Díky vyšetřování lipoproteinu (a) z krve bude možné lépe vytipovat pacienty s poruchou metabolismu tuků a vyšším rizikem infarktu. Vyšší hladina je spojena s častějšími hrozbami ucpání a poškození cév. Častěji budou lékaři pacientům měřit také EKG.
Finální znění nové vyhlášky zatím ministerstvo nevydalo. Počítá však s účinností od 1. ledna 2026. Podle informací od mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba se ale novela zaměří i na prevenci onkologických onemocnění s důrazem na screeningové programy a programy časného záchytu onkologických onemocnění, ale také osteoporózy a demence.