Vatikán potvrdil, že sobotního pohřbu papeže Františka se zúčastní více než 130 zahraničních delegací a více než 50 hlav států.
Na poslední rozloučení s hlavou katolické církve přijedou americký, francouzský, brazilský nebo filipínský prezident. Do Vatikánu přijede i řada panovníků a premiérů, ale i nejvyšších představitelů jiných křesťanských církví a hlavy různých mezinárodních organizací. Informuje o tom TASR.
Zasedací pořádek na pohřbu je pevně stanoven na základě dlouhodobě zavedených protokolárních pravidel Vatikánu.
Dvě místa vpředu jsou podle tradice vyhrazena pro italskou hlavu státu Sergia Mattarellu a argentinského prezidenta Javiera Mileia.
Jedná se o standardní postup, protože místa v popředí patří nejvyššímu představiteli Itálie pro speciální vztah této země se Svatým stolcem, a pro vedoucího představitele domovské země zesnulého papeže.
Za prezidenty Argentiny a Itálie budou podle protokolu následovat vládnoucí panovníci. Pohřbu se zúčastní například španělský král Filip VI., švédský panovník Karel XVI. Gustav, monacký kníže Albert II., belgický král Filip nebo král Jordánska Abdalláh II. Za Česko se pohřbu zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). Dorazí i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Za přítomnými panovníky budou následovat ostatní hlavy států, které budou usazeny v abecedním pořadí na základě názvů jejich států ve francouzštině.
Za prezidenty budou sedět ostatní představitelé, premiéři, ministři, nejvyšší zástupci mezinárodních organizací a velvyslanci.
Sobotní pohřeb povede děkan kolegia kardinálů Giovanni Battista Re. Na poslední rozloučení se podle agentury Reuters očekává přítomnost 220 kardinálů, 750 biskupů a kněží u oltáře a více než čtyři tisíce dalších kněží na náměstí.