Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
Lucie Novotná
dnes 22. května 2025 v 7:39
Čas čtení 1:55

České děti čelí nejvíce nenávistným projevům na internetu z celé Evropy. Kde můžeš najít pomoc?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
České děti čelí nejvíce nenávistným projevům na internetu z celé Evropy. Kde můžeš najít pomoc?
Zdroj: Pexels/volně k užití

S kyberšikanou, tedy šikanou v online světě, se setkalo 85 procent mladých Čechů a Češek. Z toho 67 procent bylo její přímou obětí. Dokonce 94 procent mladistvých bylo obecně svědky nějakého typu nenávistných projevů na internetu.

„Většina dětí a adolescentů na nevhodné chování nereaguje a nesvěřuje se s ním,“ cituje ČT24 výzkumnici Marii Jaroň Bedrošovou z Masarykovy univerzity. Dodala, že kyberšikana a šikana v reálném světě jsou provázané a že „nové technologie jen poskytují nový prostor, jak může probíhat.“

Okomentovala také průzkum, který ukázal, že české děti čelí nejvíce nenávistným projevům na internetu z celé Evropy. Bedrošová je ale toho názoru, že to souvisí s tím, jak citlivě české děti nenávist na internetu vnímají.

21. května 2025 v 12:24 Čas čtení 0:40 Švédsko přirovnává OnlyFans k prostituci. Jedná o zákazu platformy Švédsko přirovnává OnlyFans k prostituci. Jedná o zákazu platformy
21. května 2025 v 11:31 Čas čtení 0:34 Podvodné zprávy na WhatsAppu z lidí tahají statisíce korun. Varují před nimi banky i policie Podvodné zprávy na WhatsAppu z lidí tahají statisíce korun. Varují před nimi banky i policie
21. května 2025 v 7:13 Čas čtení 0:35 Značka minerální vody v problémech. Čištění nelegálními filtry údajně kryla i francouzská vláda Značka minerální vody v problémech. Čištění nelegálními filtry údajně kryla i francouzská vláda

Právo kyberšikanu ještě nezná

V pořadu Události, komentáře se na toto téma bavili s dalšími odborníky. Advokát Tomáš Sokol upozornil, že kyberšikana ještě není v soudní praxi zmapovaná, tudíž se obtížněji řeší a postihuje.

„Žádné absolutní dělítko nebo definice, kde je hranice mezi svobodou slova a ochranou osobnosti a lidské důstojnosti, neexistuje. Každý případ se musí posuzovat individuálně. Některé výroky, které jsou z lidského, laického pohledu za hranicí, za tou hranicí z právního pohledu ještě nemusejí být,“ vysvětlil problematiku.

Nejčastější jsou pomluvy a lži

Podle výzkumu společnosti Ipsos ohledně nejčastějších typů kyberšikany se respondenti ve věku od 11 do 21 let nejvíce setkali s rozšiřováním pomluv a lží o nich, a to konkrétně 34 procent z nich. Ve 31 procentech případů se jednalo o různé nadávky, urážky a lži vůči nim. Výroky útočící na ně z důvodu jinakosti od ostatních zažilo 20 procent. V 18 procentech případů se jim posmívali kvůli oblečení a v 15 procentech kvůli tloušťce.

Polovina hejtů míří na Ukrajince, 21 procent na ženy

Jak také ukazuje průzkum Ipsos, nenávistné projevy na internetu jsou nejčastěji namířeny na Ukrajince, a to v 50 procentech případů. Dále na příslušníky LGBTQ+ ve 43 procentech případů, na uprchlíky nebo migranty ve 35 procentech. Na lidi, jejichž těla jsou považována za odlišná, míří 34 procent nenávistných projevů, potom na Romy a ve 21 procentech případů jsou terčem ženy a dívky. Bedrošová uvedla, že tato nenávist může vycházet z toho, že česká společnost je velmi zatížena předsudky.

Děti se moc nesvěřují

Velkým problémem je to, že rodiče často vůbec netuší, že jejich děti jsou oběťmi kyberšikany. „Velká mezera je v tom, že se děti bojí rodičům svěřit a neví, na koho se obrátit,“ prohlásila Bedrošová. Děti podle ní v mnoha případech nenávist na internetu ignorují a nijak nereagují. Kvůli tomu si dokonce strůjce nenávistných poznámek může neuvědomovat, že někomu ubližuje.

Svěř se

Pokud se ti něco takového děje nebo jsi svědkem kyberšikany, neboj se promluvit. Nikdy na to nemusíš být sám*sama a existují lidé, kteří ti pomohou. Ať už to bude rodina, kamarádi, učitelé nebo někdo na internetu.

Podívej se, na jaké zdroje se můžeš obrátit:

> Minimalizace šikany: volej nonstop zdarma na číslo 116 000
> Linka bezpečí: volej nonstop zdarma na číslo 116 111, piš na chat nebo na mail [email protected]
> Stop online: nahlaš nezákonný obsah na internetu
> Člověk v tísni: volej na číslo 770 600 800
> Poradna e-bezpečí: vyplň online formulář
Domů
Sdílet
Diskuse