Škodlivá činnost měla trvat od roku 2022. Za Česko se postavily EU i NATO.
Čína měla být podle resortu odpovědná za kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí ministerstva zahraničí. Podle serveru Seznam Zprávy
byly cílem e-mailové schránky, ke kterým měli hackeři přístup až dva roky. České tajné služby útočníky přistihly přímo při stahování pošty, kterou diplomati používají k vedení té části korespondence.
I tak ale šlo o součást kritické infrastruktury, která mohla obsahovat citlivé informace. Bezpečnostní komunita podle serveru pracuje také s verzí, že hackeři ve schránkách mohli hledat osobní údaje konkrétních zaměstnanců Černínského paláce, které by jim například v budoucnu umožnily je vydírat nebo na ně zaměřit další cílené útoky.
„Rozsáhlé vyšetřování incidentu, které určilo zodpovědnost za útok s vysokou mírou jistoty, provedly společně Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství, Úřad pro zahraniční styky a informace a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost,“ uvádí ministerstvo v prohlášení vlády České republiky ke kybernetickému útoku.
„Česká vláda jednoznačně odsuzuje tuto škodlivou kybernetickou kampaň proti své kritické infrastruktuře. Toto jednání narušuje důvěryhodnost Čínské lidové republiky a protiřečí jejím veřejným prohlášením. Tyto aktivity jsou v rozporu s normami odpovědného chování států v kybernetickém prostoru, které podpořily všechny státy OSN. Vyzýváme Čínskou lidovou republiku, aby tyto závazky a principy dodržovala, zdržela se obdobných útoků a přijala odpovídající opatření s ohledem na tuto situaci,“ píše se dále.
V souvislosti s odhalením byl ministrem Janem Lipavským předvolán čínský velvyslanec v Česku Feng Piao. Protest mu podle serveru iDnes vznesla šéfka bezpečnostní sekce Veronika Stromšíková. Lipavský také uvedl, že na úřadu zavedl nový bezpečnější komunikační systém.