Trumpova administrativa rozhodla, že přes 80 procent programů USAIDu, agentury pro mezinárodní rozvoj, bude zastaveno. V odpovědi na to vydal lékařský odborný časopis The Lancet studii zabývající se možnými dopady na rozvojové země.
„Hodnocení dopadu dvou desetiletí intervencí USAID a prognóza vlivu zrušení financování na úmrtnost do roku 2030: retrospektivní hodnocení dopadu a prognostická analýza,“ zní celý název studie, za kterou stojí 15 vědců.
Podle nich škrty ve financování „hrozí náhlým zastavením, a dokonce zvrácením dvacetiletého pokroku v oblasti zdraví zranitelných skupin obyvatelstva,“ dodal profesor Davide Rasella z barcelonského Institutu pro globální zdraví.
Podle studie by až třetina ohrožených byly děti. USAID stál například za dodáváním potravin do oblastí sužovaných konflikty, jakými byly Irák, Libanon, Sýrie nebo Somálsko.
Za 20 let podpora zachránila skoro 100 milionů lidí
Na základě analýzy údajů ze 133 rozvojových zemí tým vědců odhadl, že financování USAID zabránilo v letech 2001 až 2021 91 milionům úmrtí. Podle prognóz by současné škrty mohly do roku 2030 vést k více než 14 milionům zbytečných úmrtí. Tento počet zahrnuje více než 4,5 milionu dětí mladších pěti let, což představuje přibližně 700 000 úmrtí dětí ročně.
Zpráva přichází v době, kdy se desítky světových lídrů scházejí ve španělské Seville na největší konferenci o pomoci za posledních deset let, pod záštitou OSN. Trumpova administrativa, dříve vedená iniciativou miliardáře Elona Muska zaměřenou na snižování nákladů, si kladla za cíl zmenšit počet federálních zaměstnanců a USAID spadalo do jejích škrtů.