Evropské léto se dramaticky prodlužuje.
Nová studie nevládní organizace Climate Resilience for All odhalila, že takzvané „horké“ období v Evropě nyní trvá až 214 dní ročně, tedy více než půl roku. V některých městech to znamená až pět měsíců tropických teplot: Athény zažívají přibližně 145 dní extrémního vedra, Tirana kolem 143 dní.
Studie zkoumala údaje o teplotách v letech 2019 až 2023 v 85 městech po celém světě. Zaměřila se na první a poslední dny, kdy v každém městě dosáhla teplota 32 °C, což je hranice extrémního horka, které představuje vážná zdravotní a environmentální rizika.
„Tato analýza jasně ukazuje, že horko již nemůžeme považovat za běžnou součást léta,“ uvedla Kathy Baughman McLeod, CEO organizace Climate Resilience for All.
V hlavních středomořských městech, jako je Lisabon nebo Madrid, taktéž dochází k významnému prodloužení období vedra: v Lisabonu je nyní vedro až 136 dní a v Madridu kolem 119 dní. Dokonce i Paříž, dříve známá svými mírnými léty, nyní čelí téměř třem měsícům tropických podmínek mezi polovinou června a polovinou září.
Prodloužené horké počasí přináší závažné dopady na společnost: narůstající úmrtnost, zvýšené riziko požárů i ohrožení infrastruktury.
„Je nezbytné, abychom rozšířili povědomí o extrémních vedrech a porozuměli jim, aby vlády, podniky a zaměstnavatelé zvládali rizika a dopady s naléhavostí, kterou tyto podmínky vyžadují,“ upozornila McLeod.