Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Kamila Šebestová
3. března 2023 v 6:00
Čas čtení 3:04

Lidé konspirují, že jsem zabil vlastní matku. I my máme svého Kočnera, říká syn zavražděné novinářky z Malty

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Lidé konspirují, že jsem zabil vlastní matku. I my máme svého Kočnera, říká syn zavražděné novinářky z Malty
Zdroj: Matthew Caruana Galizia

Syn investigativní novinářky přijel na Slovensko, aby uctil památku Jána Kuciaka. V upřímném rozhovoru nám vysvětluje, jak prožívá šestý rok od vraždy své matky.

Investigativní novinářka Daphne Caruana Galizia vyšla 16. října 2017 z domu na Maltě. Chystala se jít do města. Netušila však, že pod její sedadlo nainstalovali bratři Degiorgiové bombu. Ta po pár metrech roztrhala auto na kousky. Výbuch slyšel Daphnin syn Matthew Caruana Galizia, který rychle vyběhl z domu a viděl už jen zbytky auta na místě činu.


I letos přijel Matthew na Slovensko, aby uctil památku Jána Kuciaka. V případech jsou totiž podobnosti. Obě rodiny už léta bojují za spravedlivý rozsudek. Za oběma vraždami stojí podle prokuratury kromě jejich vykonavatelů ještě někdo jiný. A v obou případech zemřeli investigativní novináři, kteří odhalovali korupci na vysokých místech. Matthew nám v rozhovoru popisuje, jak prožíval smrt své matky a jak pořád bojuje za spravedlivý rozsudek i 5 let po vraždě.

Pokud si chceš přečíst více rozhovorů s respondenty na témata zahraničního dění, podívej se do této sekce. Podpoř podobné rozhovory s exkluzivními hosty a staň se členem klubu Refresher+. Budeš tak mít přístup k neomezenému obsahu.

ján kucia, vražda, matthew caruana galizia
Zdroj: Matthew Caruana Galizia

Matthewe, i letos jsi přijel na Slovensko, abys uctil památku Jána Kuciaka. Změnilo se něco ve slovenské společnosti za těchto pět let?

Je to pro mě těžké posoudit, protože do Bratislavy vždy přijedu jen jednou za rok a strávím zde týden. Nejsem tady po zbytek roku. Ale na Jánově a Martinině rodině vidím nadále soudržnost, ale i bolest ze ztráty. Ta nikdy neodejde. Jediné, co jim může pomoci trochu zmenšit tu bolest, je vynesení spravedlivého rozsudku. Nejen rozsudku vraždy, ale i rozsudku v korupčních případech, které Ján Kuciak odhalil.

Případ Daphne se posunul v červenci 2022, kdy se k nastražení bomby do auta přiznal i druhý bratr George Degiorgio. Je to velký krok?

Nakonec se přiznali všichni. Nejprve se přiznal jen jeden z vrahů, první den soudu pak nakonec změnili výpověď oba bratři. Vidím to jako důležitý milník, ale je to stále minimální posun. I ty „nejhorší“ státy v Evropské unii z pohledu nezávislé žurnalistiky uspěly v usvědčení vrahů v podobných příbězích. Takže v tomto máme laťku nastavenou nízko. My však nepřestaneme bojovat, dokud neodsoudí člověka na vrcholku této pyramidy – Yorgena Fenecha.

Mezi Yorgenem Fenechem a Mariánem Kočnerem je několik podobností. Oba jsou bohatí podnikatelé se zálibou v luxusních jachtách. Oba působí navenek „nedotknutelně“.

Ano, oba je považuji za lidi, kteří „tahali za nitky“ a myslí si, že ovládají svět. Ale Yorgen se nyní cítí v ohrožení a má zoufalou strategii – z vraždy mé matky obviňuje mě, mé bratry či mého otce.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemčení?

  • Jak prožíval Matthew Caruana Galizia vraždu své matky.
  • Proč ho v konspiračních teoriích obviňují, že ji zabil on.
  • Jak se za šest let pohnul případ investigativní novinářky.
  • Jaké jsou podobnosti mezi Yorgenem Fenechem a Marianem Kočnerem.
  • Proč Matthew Caruana Galizia jezdí každý rok na Slovensko.
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 131700 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: PPV kód na Oktagon 59 , Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA nebo Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse