Syn investigativní novinářky přijel na Slovensko, aby uctil památku Jána Kuciaka. V upřímném rozhovoru nám vysvětluje, jak prožívá šestý rok od vraždy své matky.
Investigativní novinářka Daphne Caruana Galizia vyšla 16. října 2017 z domu na Maltě. Chystala se jít do města. Netušila však, že pod její sedadlo nainstalovali bratři Degiorgiové bombu. Ta po pár metrech roztrhala auto na kousky. Výbuch slyšel Daphnin syn Matthew Caruana Galizia, který rychle vyběhl z domu a viděl už jen zbytky auta na místě činu.
I letos přijel Matthew na Slovensko, aby uctil památku Jána Kuciaka. V případech jsou totiž podobnosti. Obě rodiny už léta bojují za spravedlivý rozsudek. Za oběma vraždami stojí podle prokuratury kromě jejich vykonavatelů ještě někdo jiný. A v obou případech zemřeli investigativní novináři, kteří odhalovali korupci na vysokých místech. Matthew nám v rozhovoru popisuje, jak prožíval smrt své matky a jak pořád bojuje za spravedlivý rozsudek i 5 let po vraždě.
Pokud si chceš přečíst více rozhovorů s respondenty na témata zahraničního dění, podívej se do této sekce. Podpoř podobné rozhovory s exkluzivními hosty a staň se členem klubu Refresher+. Budeš tak mít přístup k neomezenému obsahu.
Matthewe, i letos jsi přijel na Slovensko, abys uctil památku Jána Kuciaka. Změnilo se něco ve slovenské společnosti za těchto pět let?
Je to pro mě těžké posoudit, protože do Bratislavy vždy přijedu jen jednou za rok a strávím zde týden. Nejsem tady po zbytek roku. Ale na Jánově a Martinině rodině vidím nadále soudržnost, ale i bolest ze ztráty. Ta nikdy neodejde. Jediné, co jim může pomoci trochu zmenšit tu bolest, je vynesení spravedlivého rozsudku. Nejen rozsudku vraždy, ale i rozsudku v korupčních případech, které Ján Kuciak odhalil.
Případ Daphne se posunul v červenci 2022, kdy se k nastražení bomby do auta přiznal i druhý bratr George Degiorgio. Je to velký krok?
Nakonec se přiznali všichni. Nejprve se přiznal jen jeden z vrahů, první den soudu pak nakonec změnili výpověď oba bratři. Vidím to jako důležitý milník, ale je to stále minimální posun. I ty „nejhorší“ státy v Evropské unii z pohledu nezávislé žurnalistiky uspěly v usvědčení vrahů v podobných příbězích. Takže v tomto máme laťku nastavenou nízko. My však nepřestaneme bojovat, dokud neodsoudí člověka na vrcholku této pyramidy – Yorgena Fenecha.
Mezi Yorgenem Fenechem a Mariánem Kočnerem je několik podobností. Oba jsou bohatí podnikatelé se zálibou v luxusních jachtách. Oba působí navenek „nedotknutelně“.
Ano, oba je považuji za lidi, kteří „tahali za nitky“ a myslí si, že ovládají svět. Ale Yorgen se nyní cítí v ohrožení a má zoufalou strategii – z vraždy mé matky obviňuje mě, mé bratry či mého otce.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jak prožíval Matthew Caruana Galizia vraždu své matky.
- Proč ho v konspiračních teoriích obviňují, že ji zabil on.
- Jak se za šest let pohnul případ investigativní novinářky.
- Jaké jsou podobnosti mezi Yorgenem Fenechem a Marianem Kočnerem.
- Proč Matthew Caruana Galizia jezdí každý rok na Slovensko.