Zákon stanoví čtyři druhy zneužívání: fyzické, sexuální, zanedbávání a psychické.
Japonské ministerstvo zdravotnictví připravuje nové pokyny. Podle nich bude jakékoli jednání členů náboženských skupin, kteří vyhrožují svým dětem nebo je nutí k účasti na náboženských aktivitách, klasifikováno jako zneužívání. Napsal o tom server The Straits Times.
Problematické náboženské skupiny
Server se odvolává na japonský deník Yomiuri Shimbun, podle jehož zdrojů chystá tamní ministerstvo zdravotnictví, práce a sociálních věcí návrhy pokynů, které mají jednotlivým japonským samosprávám pomoci řešit problémy se zneužíváním dětí. Ty se objevily v souvislosti s náboženskými skupinami, jako je Církev sjednocení, oficiálně známá jako Federace rodin za světový mír a sjednocení.
Tato kontroverzní církev na sebe nejvíce upozornila v roce 2022 poté, co byl bývalý premiér Šinzó Abe smrtelně postřelen mužem, který měl vůči této náboženské skupině dlouhodobou zášť.
Podle zdrojů budou mít zamýšlené pokyny formu otázek a odpovědí a budou specifikovat, jaké činy vůči dětem spadají do kategorií zneužívání, jak je stanoveno v zákoně o prevenci zneužívání dětí. Zákon stanoví čtyři druhy zneužívání: fyzické, sexuální, zanedbávání a psychické.
Například za psychické týrání bude považováno vyvolávání strachu v dětech vyhrožováním, že pokud se nebudou účastnit náboženských aktivit, přijdou do pekla. Jako zanedbávání se bude brát zakazování interakce s jinými dětmi rozdílného náboženského přesvědčení. Zanedbáváním bude rovněž to, pokud dítě nebude žít v odpovídajícím bydlení kvůli tomu, že jeho rodiče poskytují velké finanční dary církvi.
Pro dětská poradenská centra už pokyny, jak reagovat na zneužívání, existují. Je to ale poprvé, kdy budou vytvořeny pokyny speciálně pro děti vyznavačů náboženství. Děti starší osmnácti let, které nemají nárok na ochranu ze strany dětských poradenských center, by měly místní samosprávy namísto toho odkázat na centra právní pomoci, úřady sociální péče a další poradenská zařízení.