V neděli osvítí ohně z pálení čarodějnic celé Česko. Češi a Češky se připravují na takzvanou filipojakubskou noc a hasiči radí, jak předejít požárům.
Z neděle 30. dubna na pondělí 1. května se slaví takzvaná prvomájová noc. Někdy se jí přezdívá také filipojakubská noc. A jedním z mnoha četných zvyků, které se v tyto dny dodržují, je pálení čarodějnic. Lidé se při něm sejdou například v Praze na Ladronce, Kampě či ve Žlutých lázních, v Brně na Špilberku, v olomoucké Korunní pevnůstce a na stovkách dalších organizovaných i soukromých akcí po celé zemi. Informuje o tom ČTK.
Hasiči každoročně varují před zvýšeným rizikem požárů při pálení čarodějnic. A proto i letos vydali na svém webu doporučení, kterými se řídit v případě, že se na této tradici budeš podílet.
- Před rozděláním ohně zkontroluj směr a sílu větru
- Ohniště by mělo být v dostatečné vzdálenosti od kraje lesa (alespoň 50 metrů)
- Ohniště na konci uhas vodou nebo zasypej hlínou
- Oheň nerozdělávej ve vysoké suché trávě a nenechávej ho bez dozoru
- Do ohně neházej žádné nebezpečné látky (spreje, barvy v plechovkách)
Roli v riziku vzniku požáru hraje i počasí. Oheň by se měl ideálně rozdělávat na vlhké půdě a lidé by měli vzít v úvahu i silnější poryvy větru. Jen loni hasiči vyjížděli 30. dubna k 88 požárům po celé republice, uvádí ČTK.
Pálení čarodějnic začne po celém Česku za několik hodin, nabízíme několik dobrých rad, jak se při oslavách bavit bez zranění a rizika vzniku požáru: https://t.co/DqUnjw9Zt0. Umělá inteligence za nás zatím nehasí, umí ale vytvořit fotky filipojakubského ohně 🙂 #midjourneypic.twitter.com/53JO3sXjrw
— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) April 30, 2023
Plánované rozdělávání ohně by lidé či pořadatelé akcí měli nahlásit hasičům prostřednictvím aplikace paleni.izscr.cz, a tím mimo jiné zamezit jejich zbytečnému výjezdu k domnělým požárům. Organizátoři také mohou při pálení hlavně velkých vater požádat o spolupráci místní dobrovolné hasiče.