Použití této munice je v civilních oblastech považováno za válečný zločin.
Ukrajinská vláda obviňuje ruskou armádu, že při útocích na obléhané město Bachmut používá fosforovou munici. Tamní ministerstvo obrany v této souvislosti zveřejnilo záběry z dronu, na kterých vidíme rozsáhlé požáry a pravděpodobně i padající bílý fosfor. Ze záběrů není jasné, kdy se zmíněný útok odehrál.
Podle BBC sice zbraně obsahující bílý fosfor nejsou zakázány, nicméně jejich použití v civilních oblastech je považováno za válečný zločin. Organizace Human Rights Watch upozorňuje, že chemikálie je „nechvalně známá závažností zranění, která způsobuje“.
Not enough shells, but more than enough phosphorus.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) May 5, 2023
Ruscists are shelling unoccupied areas of Bakhmut with incendiary ammunition.
They will burn in Hell.
📷 @SOF_UKRpic.twitter.com/7oqNTumJ34
Podle Ukrajiny se daný útok zaměřil na „neokupované oblasti Bachmutu“. Velení speciálních sil doplnilo, že ruské síly pokračují v ničení města. Bílý fosfor vytváří kromě kouře i rychle se šířící požáry, které je z důvodu až 800stupňové teploty mimořádně obtížné uhasit. Rusko jej podle Ukrajiny během války použilo několikrát, například při obléhání města Mariupol.
BBC na základě interní analýzy útok lokalizuje do oblasti západně od centra města nedaleko dětské nemocnice. Moskva použití bílého fosforu nikdy veřejně nepřiznala a její tiskový tajemník Dmitrij Peskov trvá na tom, že „Rusko nikdy neporušilo mezinárodní úmluvy“. Bílý fosfor byl podle HRW v minulosti použit i americkou armádou proti bojovníkům Islámského státu v Iráku a Sýrii.