Společnost se v posledních letech rozdělila na (nejméně) dva tábory, které mají na určité věci naprosto protichůdné názory.
Na internetu spolu pak tyto tábory zapáleně diskutují a anonymně se přesvědčují o svých „pravdách“. Vystup z davu, odhoď anonymitu a zapoj se do diskuzní akce Česko si povídá, která propojuje dvojice lidí s opačnými názory.
Sjednotí podle tebe prezident Petr Pavel českou společnost? Nebo tomu bude naopak? Poděl se s námi o tvůj názor a zapoj se do diskuzní akce Česko si povídá. Algoritmus na základě odpovědí sestaví dvojice, které spolu budou moci tváří v tvář diskutovat o opačných názorech, bez trollů na internetu, falešných profilů a dalších.
„Vloni dosáhla průměrná délka diskuzního setkání 119 minut, nejdelší debata trvala dokonce 4,5 hodiny. Netušili jsme, jak celá akce dopadne. Ovšem 88 % účastníků mělo podle závěrečného dotazníku zájem se se svým diskuzním partnerem ještě někdy sejít. A 95 % uvedlo, že by účast v Česko si povídá doporučilo svým přátelům,“ uvedl Lukáš Houdek, manager HateFree Culture.
Smyslem akce není někoho přemluvit, aby změnil svůj názor, ale naučit se naslouchat, pochopit jiný úhel pohledu a respektovat názor někoho jiného. „Vloni diskuze Česko si povídá nepřiměla změnit žádný názor 71 % účastníků. Ti, u nichž k nějakému posunu v postojích došlo, většinou hovořili o rozšíření obzorů a objevení nových souvislostí vyplývajících z rozhovoru. Vysloveně zmínili oblasti inkluze, sociální podpory Romů, směřování ČR na Západ. Celkem 66 % účastníků uznalo, že jejich partner během diskuze řekl něco podnětného, co je přimělo zamyslet se nad tématem z jiného úhlu,“ dodává Česko si povídá.
Za diskuzní akcí Česko si povídá stojí HateFree Culture, vládní kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti, kterou realizuje Agentura pro sociální začleňování na Ministerstvu pro místní rozvoj. Přihlásit se do ní můžeš od 8. do 30. května.