Výzkumníci a výzkumnice z Dánska pracovali dlouhých 40 let na výzkumu, v němž se zabývali tím, jaký vliv na srdce má rostlinná strava.
Do průzkumu se od roku 1982 zapojilo na 2 400 lidí z celého světa, kteří dodržovali různé diety, a výzkumníci a výzkumnice zkoumali, jak působí na funkce srdce. Z výsledků vyplývá, že vegetariánské a veganské pokrmy snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi, čímž se snižuje riziko infarktů, píše European Heart Journal.
Ze studie vyplývá, že rostlinná strava je zdraví prospěšná a snižuje riziko infarktů. Maso a mléčné výrobky prý mají také určité zdravotní přínosy a naopak ne všechny bezmasé pokrmy jsou skutečně zdravé, ale diety, které jedli zkoumaní lidé, byly skutečně zdraví prospěšné. Zapojení do studie jedli převážně zeleninu, ořechy, luštěniny a naopak vynechali sladkosti, brambůrky a sladké nápoje.
Vegetariánská a veganská strava podle autorů a autorek dokáže snížit hladinu LDL cholesterolu, tedy toho „špatného“, který vede k tukovým usazeninám v cévách. Právě ty pak mohou způsobit infarkt nebo mrtvici. Rostlinná strava pak dokáže snížit hladinu LDL cholesterolu až o 10 % a celkového cholesterolu o 7 %.
„To odpovídá třetině účinku statinu (pilulky) na snížení cholesterolu – takže to je opravdu významné,“ uvedla autorka studie, profesorka Ruth Frikke-Schmidt z dánské nemocnice Rigshospitalet.
Pokud by člověk jedl 15 let pouze rostlinnou stravu, mohlo by se u něj podle Frikke-Schmidt snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění až o 20 %. Ostatně na tyto nemoci podle Světové zdravotnické organizace zemře ročně až 18 milionů lidí a přechod na veganskou a vegetariánskou stravu by tak mohl ušetřit více než 3 miliony lidských životů.