Haiti, Súdán a africký region Sahel patří mezi oblasti s nejvyšším stupněm výstrahy OSN v souvislosti s potravinovou bezpečností. Vyžaduje naléhavá opatření ze strany mezinárodního společenství. TASR převzala zprávu z agentury AFP.
Afghánistán, Nigérie, Somálsko, Jižní Súdán a Jemen zůstávají v nejvyšším stupni pohotovosti. Nyní k nim přibylo Haiti, Súdán a země Sahelu: Burkina Faso a Mali, uvádí se ve společné zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Světového potravinového programu (WFP), který spadá také pod OSN.
Tento krok následuje po přísných omezeních pohybu osob a zboží v Burkině Faso a Mali, které zasáhl džihád, jakož i na krizí zmítaném Haiti a po nedávném vypuknutí konfliktu v Súdánu, uvádí se ve zprávě.
Ve všech ohniscích nejvyšší úrovně se nacházejí „komunity, které čelí nebo budou podle prognóz čelit hladu nebo jim hrozí, že se dostanou do katastrofálních podmínek“, uvádí se ve zprávě. Tyto oblasti zároveň vyžadují „nejnaléhavější pozornost“.
Zpráva upozorňuje na riziko rozšíření súdánské krize a uvádí, že klimatický jev El Niňo vyvolává obavy z klimatických extrémů ve zranitelných zemích na celém světě. El Niňo je rozsáhlé zvýšení povrchových teplot ve střední a východní části rovníkového Tichého oceánu. Zpráva upozorňuje, že „očekávaná změna klimatických modelů bude mít závažné důsledky pro řadu ohnisek“.
Mezi tyto klimatické modely patří „podprůměrné deště v suchém koridoru Střední Ameriky“ a potenciálně „po sobě následující extrémní klimatické jevy, které zasáhnou oblasti Sahelu a Afrického výběžku“, uvádí se ve zprávě.