Studující, lidi v penzi nebo na mateřské dovolené pracující na dohody, případně zaměstnance a zaměstnankyně pracující na dálku čekají nové pracovní podmínky.
Práce na dohody, ať už o provedení práce (DPP), nebo o provedení činnosti (DPČ), zřejmě dostane přesnější vymezení a přiblíží se k podmínkám pracovních smluv. Vyplývá to z novely, kterou ve středu schválila Sněmovna. Pokud zákoník schválí i Senát a prezident, změny by měly vstoupit v platnost od ledna 2024. Informuje o tom ČTK.
Změny spočívají například v tom, že „dohodářům“ musí zaměstnavatelé stanovit rozvržení pracovní doby nejméně tři dny předem. Lidé pracující na dohody by také měli od příštího roku dovolenou i příplatky za práci o svátcích, víkendech, v noci nebo ve ztíženém prostředí.
Na kratší úvazky nebo na práci na dálku získají nárok rodiče s dětmi do devíti let věku. Novinkou v dohodách bude i nárok na ošetřovné při péči o nemocného člena rodiny neboli pečovatelskou dovolenou. Po půl roce u firmy by dohodáři navíc mohli žádat o běžnou pracovní smlouvu. Další plánované změny u práce na dohodu jsme ti shrnuli v podrobném článku.
Co mohou očekávat pracující na dálku?
Nové změny v zákoníku práce se týkají i pracujících na dálku. Podle předlohy by mohli dostávat od zaměstnavatele náhradu ve výši prokazatelných nákladů nebo paušální částku za plyn, elektřinu nebo vodu. Novela však připouští i variantu, podle které by zaměstnanec nedostával při práci z domova na zvýšené náklady provozu obydlí nic.
Poslanci ve středu hlasovali celkem o 13 pozměňovacích návrzích. Sněmovna však odmítla několik návrhů. Týkalo se to například úpravy, podle níž by nárok na dovolenou nevznikl lidem pracujícím na dohodu jen u jednoho zaměstnavatele, a návrhů na zachování principu takzvané práce na zavolanou a na stanovení předvídatelných a nepředvídatelných režimů práce.