Běh se šesti býky vždy končí jejich zabitím. Aktivisté bojující za práva zvířat proti tomuto svátku už dlouho protestují.
Nejméně čtyři lidé utrpěli lehčí zranění během letošního druhého běhu býků ve městě Pamplona na severu Španělska. Běh byl součástí oslav svátku svatého Fermína. TASR zprávu převzala z agentury DPA.
Běh s býky se uskutečnil i v pátek. Několik běžců během něj tvrdě spadlo na zem, ale býci nikoho nenabrali na rohy, jak se to nejednou stává. V ten den se zranilo dalších šest lidí, přičemž tři z nich byli občany Spojených států.
First bull run in Pamplona, Spain!
— CAS International (@CAS_Int) July 7, 2023
Although the bull run is extremely stressful for the bulls, they didn't fall or get injured...During the run, the bulls run the risk of falling, breaking legs or horns (1/2) pic.twitter.com/kAj5Ph2xrK
Festival vznikl v 16. století
Oslavy svátku svatého Fermína do Španělska každoročně přilákají statisíce turistů. V roce 2022 Pamplonu během nich navštívilo téměř 1,7 milionu lidí. Letos odhady hovoří o ještě vyšší účasti, protože skončila všechna omezení související s pandemií onemocnění COVID-19.
Během osmi dnů se vždy ráno koná běh se šesti býky úzkými ulicemi Pamplony, které odpoledne zabijí profesionální toreadoři. Aktivisté bojující za práva zvířat každý rok proti svátku protestují a namítají, že jde o týrání zvířat. Návštěvníci se po zbytek dne oddávají jídlu, pití a návštěvám kulturních akcí.
Organizace CAS International, která usiluje o zrušení býčích zápasů, upozorňuje, že běh je pro býky extrémně stresující. Hrozí jim, že během něho spadnou a zlomí si nohy nebo rohy.
Spain's Pamplona bull-running festival.
— Citizen Free Press (@CitizenFreePres) July 8, 2023
A madness like no other. pic.twitter.com/tXm1mUXNGy
Běhy s býky se v Pamploně konají od roku 1591. Za posledních sto let si vyžádaly 16 obětí. K poslednímu takovému úmrtí došlo v roce 2009.