Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub Refresher+ už od 0 Kč 😱
Tereza Šnajdrová
12. července 2023 v 12:06
Čas čtení 1:50

Génius žertu a vyvrhel komunistické strany. Takto píše svět o smrti Milana Kundery

Kategorie:
Osobnosti
Uložit Uložené
Génius žertu a vyvrhel komunistické strany. Takto píše svět o smrti Milana Kundery
Zdroj: Wikimedia Commons

V úterý 11. července 2023 zemřel ve věku 94 let česko-francouzský spisovatel Milan Kundera. Toto o něm píší zahraniční média.

Celý svět ve středu dopoledne obletěla zpráva o úmrtí česko-francouzského spisovatele Milana Kundery. Zemřel v úterý 11. července ve Francii, kde žil od roku 1975. Kundera se proslavil po celém světě, a to především svými nejznámějšími knihami jako Žert, Monology nebo Nesnesitelná lehkost bytí. Právě úryvky z poslední zmíněné knihy nyní plní sociální sítě, ale také zahraniční média. Jak na Kunderovo úmrtí reaguje svět?

12. července 2023 v 11:05 Čas čtení 1:12 Zemřel Milan Kundera, světoznámému spisovateli bylo 94 let Zemřel Milan Kundera, světoznámému spisovateli bylo 94 let

„Byl to génius žertu.“

Milan Kundera žil od roku 1975 ve Francii, kam byl nucen emigrovat spolu se svou ženou. Jeho smrt tak výrazně zasáhla nejen českou společnost, ale také tu francouzskou. Tamní noviny Le Monde o Kunderovi píší jako o „géniovi žertu“. „Byl to génius žertu, neúnavný obhájce románu a práva na fikci. Vyznačoval se složitou intelektuální i osobní kariérou,“ stojí v Kunderově nekrologu.

Podobně pak na spisovatele nahlíží další francouzský plátek Libération. „Milan Kundera znázorňoval nekonečnou svobodu literatury. Patřil k nejčtenějším světovým autorům a jeho ironie a jízlivý humor pro něj byly posledními zbraněmi v boji proti beznaději.“

Vyvrhel komunistické strany

Podle deníku The New York Times byl Kundera vyvrhelem komunistické strany. „Milan Kundera, vyvrhel komunistické strany a literární hvězda, zemřel ve věku 94 let. Byl známý svými sexuálně laděnými romány, které zachycují dusivou absurditu života v jeho rodném Československu,“ píše. 

O smrti celosvětově uznávaného spisovatele informuje také Washington Post. „V jeho hojně překládaných románech se mísily filozofické úvahy s politickou kritikou a erotickým sněním. Milan Kundera upozorňoval na kulturní a politický útlak střední Evropy pod komunistickou nadvládou,“ uvádí.

9. září 2024 v 10:00 Čas čtení 6:19 Domorodci z kmene Korowai patří mezi poslední žijící kanibaly na světě. Běžně jedí své přátele, nejradši mají mozky Domorodci z kmene Korowai patří mezi poslední žijící kanibaly na světě. Běžně jedí své přátele, nejradši mají mozky

Na komunistický útlak Milana Kundery upozorňuje také The Guardian. „Autor Nesnesitelné lehkosti bytí byl doma umlčován komunistickým režimem, ale dosáhl mezinárodního věhlasu hravě filozofickou beletrií. Veřejně volal po svobodě slova a rovných právech pro všechny.“

„Zůstává po něm nejen pozoruhodné beletristické, ale i významné esejistické dílo.“

Smrt Milana Kundery rezonuje i v Česku. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) dokázal spisovatel oslovit všechny věkové kategorie i celý svět. „Milan Kundera byl spisovatel, který svým dílem dokázal oslovit celé generace čtenářů napříč všemi kontinenty a dosáhl světové proslulosti. Úzce byl spjat s Brnem, i když ze své země musel z politických důvodů odejít. Zůstává po něm nejen pozoruhodné beletristické, ale i významné esejistické dílo. Upřímnou soustrast jeho manželce Věře,“ napsal na Twitteru

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) Kunderu označil za autora svého dospívání. „Milan Kundera je autorem mého dospívání. Směšné lásky, Žert, Nesmrtelnost… tituly, které jsem přečetl za jednu noc a opakovaně se k nim vracel. Život Milana Kundery odráží složité 20. století. Jeho literární kvality a světovost díla jsou ovšem nezpochybnitelné. A budou žít dál,“tweetnul

Domů
Sdílet
Diskuse