Změny klimatu způsobují čím dál častější a delší vlny veder. Za posledních 70 let se jejich počet mnohonásobně zvýšil.
Vědecký tým v čele s Ondřejem Lhotkou z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR se zabýval vyhodnocením vln horkého počasí v Evropě. Výsledky jejich studie publikoval odborný časopis Earth and Space Science.
Dle jejich zjištění budou silná vedra přicházet stále častěji a budou trvat déle. Dříve se vlny veder opakovaly zhruba jednou za půl století, v současnosti mohou nastat v průměru každých pět let.
Vliv na to mají především změny klimatu. Bez nich by se podobně výrazná období s vysokými teplotami opakovala v průměru jednou za desítky až stovky let. Podle Lhotky některé modely ukazují, že rekordní vedra jsou nyní asi pětkrát častější.
Největší vlnu veder jsme zažili loni
Výzkumný tým zkoumal data z let 1950 až 2021. Největší dosavadní naměřené vedro ale přišlo rok po ukončení výzkumu. V roce 2022 na důsledek horka zemřelo více než 61 tisíc obyvatel Evropy. Vyplývá to z výzkumu publikovaného v časopise Nature Medicine.
Společnost se poprvé začala více zajímat o důsledky, které vedro může mít na lidské zdraví, v roce 2003. Tehdy zemřelo na důsledek vysokých teplot více než 70 tisíc obyvatel Evropy, píše Nature Medicine.