Poslanci ve středu schválili novelu týkající se zpomalení valorizace důchodů a znevýhodnění předčasného odchodu do penze. Jednání provázely dlouhé obstrukce opozice, změny poslanci projednávali už potřetí. Co tato rozporuplná změna znamená pro mladé lidi?
Poslanci a poslankyně ve středu odpoledne odhlasovali novelu zákona o zpomalení valorizace důchodů a znevýhodnění předčasného odchodu do penze. Nyní se návrh i přes hlasitý nesouhlas opozice posune do horní komory – Senátu.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) jsou navrhované změny v důchodovém systému nutné pro dlouhodobou udržitelnost. „Děláme to proto, aby tady byly důstojné důchody pro vnoučata současných důchodců,“ řekl na tiskové konferenci.
Jenže spousta mladých lidí má v dnešní době pocit, že se na státní důchod nemůže spolehnout. A podle ředitelky Asociace pro kapitálový trh ČR, Jany Brodani, je tento pocit oprávněný. „Ze statistických údajů je už teď zřejmé, že pořád roste počet lidí, kteří odcházejí do důchodů, a k nim adekvátně neroste počet lidí, kteří budou do systému aktivně přispívat. Takže nezbývá než opustit myšlenku spoléhání se pouze na státní důchod, musíme se zajišťovat i sami,“ uvádí pro Refresher.
Jde spíše o kosmetické úpravy, míní expertka
Většina vládních změn v penzích by měla vejít v platnost letos v září. Předčasný důchod by měl být podle novely možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let. Pobíraná částka by se měla krátit víc než dosud a až do řádného termínu penze by se nevalorizovala část důchodu. Politici tím tedy chtějí zabránit, aby lidé odcházeli do důchodu předčasně.
Podle Brodani se rozhodně nejedná o penzijní reformu. „Penzijní reforma by znamenala, že se rozváže provázanost mezi počtem lidí, kteří do systému přispívají, a lidmi, kteří z něj čerpají. Takže se jedná spíš o technické nebo kosmetické úpravy stávajícího systému, který tohle nezohledňuje.“
Důchody se mohou ještě 10× změnit, jasné ale je, že se mladí musí na stáří zajistit sami
Na otázku, co znamená změna pro dnešní třicátníky a mladší, je podle Brodani velmi těžké odpovědět, protože se to za přibližně 30 let, než půjdou do důchodu, může změnit ještě desetkrát. Jasné ale je, že vzhledem k prodlužujícímu se věku dožití a rostoucímu počtu penzistů bude na důchody zbývat méně peněz. „Jsou odhady, že třeba za dvacet let by byla reálná hodnota penze o třetinu nižší, než je nyní,“ říká.
Podle Brodani tedy současná situace nenese pro mladé lidi informaci o tom, jaké jejich důchody budou, ale jaký bude celkový objem prostředků, které budou k dispozici. „A je zřejmé, že když dnešní třicátníci půjdou do důchodu, tak ten objem prostředků nebude tak velký, jako je tomu v současné době, a to důchod není žádná hitparáda ani teď. Takže hlavní message pro dnešní třicátníky je, že vyhlídky nejsou dobré a že se musí nějakým způsobit zajistit sami,“ tvrdí.
Teď existují dvě hlavní možnosti: jednou z nich jsou penzijní fondy, druhou investiční životní pojištění, případně si můžeš peníze nějakým způsobem odkládat stranou sám*sama. Podle odbornice ale opravdu nefunguje přístup „odložím si bokem tisícovku na důchod“. Když si to totiž spočítáš, zjistíš, že je to absolutně nedostatečné.
„Do budoucna jsou ideální možností investice, a to spíše dynamické a rozhodně dlouhodobé, jakými jsou například akcie, dluhopisy nebo investiční fondy,“ uzavírá Jana Brodani.