Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Kateřina Viková
22. srpna 2023 v 7:10
Čas čtení 1:18

I s akné. Češce se podařilo vytvořit nejrealističtější rekonstrukci tváře mladého prince Karla Eduarda Stuarta

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
I s akné. Češce se podařilo vytvořit nejrealističtější rekonstrukci tváře mladého prince Karla Eduarda Stuarta
Zdroj: Barbora Veselá / Seznam

Sedmadvacetiletá česká studentka forenzního umění ve Skotsku z posmrtné masky zrekonstruovala tvář prince Karla Eduarda Stuarta. Získala podobu tehdy mladého šlechtice z doby, kdy vedl jakobitské povstání a pokoušel se svou rodinu vrátit na britský trůn.

Tým z Centra pro anatomii a lidskou identifikaci Univerzity v Dundee použil posmrtné masky, aby přiblížil vzhled jedné z nejdůležitějších postav skotské historie. Po princově smrti v roce 1788 byl podle tehdejších zvyků pořízen odlitek jeho tváře, takzvaná posmrtná maska. Tento odlitek byl pečlivě nafocen a softwarem naskenován do digitální podoby, se kterou vědci a vědkyně dále pracovali. 

Za projektem stojí Barbora Veselá, která na univerzitě ve Skotsku studuje forenzní umění. Svou disertaci věnovala vytvoření 3D modelu tváře tehdy čtyřiadvacetiletého prince Karla Eduarda Stuarta. „Vždycky mě bavila historie, ale taky anatomie a věda,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy umělkyně, které se podařilo „omladit“ historickou postavu. O jejím počinu referují i britská média, BBC ho nazývají „nejrealističtější“ rekonstrukcí princovy tváře.

I panovník může mít akné

Vzhledem k tomu, že se jeho podobu snaží model zobrazit co nejvěrněji, má královský potomek například akné. Podle Veselé to vychází z historických zdrojů. „Ony ho popisovaly, že trošku akné měl. Chtěla jsem ho trochu polidštit, udělat z něj normálního člověka. Lidé si ho totiž často romantizují, vypráví se o něm spousta legend, chtěla jsem ho proto trochu vrátit zpátky na zem,“ popsala pro Seznam Zprávy Veselá.

Karel Eduard Stuart model 3D
Zdroj: Barbora Veselá / Seznam

Barbora Veselá se chtěla zaměřit na to, jak mohl vypadat v době povstání jakobitů v roce 1745, kdy se neúspěšně pokoušel na britský trůn vrátit svého otce Jamese Francise Edwarda Stuarta.

21. listopadu 2024 v 14:30 Čas čtení 2:15 Gen Z není spokojená se systémem výuky, studentům s učením pomáhá AI. Jak to máš ty? Gen Z není spokojená se systémem výuky, studentům s učením pomáhá AI. Jak to máš ty?

Veselá a její tým pracovaly se třemi různými verzemi posmrtných odlitků tváře. Nejdříve masky nafotila ze všech úhlů a poté pomocí téměř pěti set fotek vytvořila 3D model, který pak dále ručně modelovala. Nakonec ho pomocí 3D tiskárny vytiskla, zalila ho voskem a přidala barvy, aby vypadal realističtěji.

Karel Eduard Stuart model 3D
Zdroj: Barbora Veselá / Seznam

„Když studujeme historii, nemáme tendenci přemýšlet o věku lidí, ale princi Charliemu bylo pouhých 24 let, když přistál ve Skotsku, a představit si, jak mladý byl v tomto klíčovém okamžiku historie, je fascinující. Doufáme, že tato rekreace povzbudí lidi, aby o něm přemýšleli jako o osobě, nikoli jen jako o legendě,“ uzavírá Veselá pro BBC.

Domů
Sdílet
Diskuse