Úplatek za lepší zdravotnickou péči je ochotna dát pětina Čechů a Češek. U lidí do 34 let je to dokonce třetina. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos.
Nejvyšší ochotu k předání úplatku vykazují mladí lidé ve věku mezi 18 a 34 lety. Naopak případy, v nichž si o úplatek řekne sám lékař, jsou výjimečné. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro server Seznam Zprávy.
To, že nejmladší generace je nejvíce nakloněna úplatkům, překvapilo mluvčího České lékařské komory Michala Sojku. „Kdyby převažovali starší lidé, dalo by se říct, že je to čistě pozůstatek minulého režimu, kdy to bylo naprosto obvyklé, protože některé věci a služby byly zkrátka nedostupné a lidé měli pocit, že lepší péči si mohou koupit. A to určitě do jisté míry zůstalo,“ uvedl.
To, že je k úplatkářství obecně svolnější mladší generace, ukazuje i výzkum Agentury Evropské unie pro základní práva z roku 2019. Z něj vyplývá, že téměř polovina Evropanů a Evropanek (48 %) ve věku od 16 do 29 let by považovala za přijatelné poskytnutí drobného daru nebo pozornosti. V Česku to dle stejného výzkumu za normální považuje 59 % respondentů a respondentek napříč věkovými skupinami.
Nejvíce lidí ochotných připlatit si například za přednostní termín zákroku či návštěvy lékaře je v Praze (37 %) a Jihočeském kraji (36 %). Naopak nejméně se k tomu přiklání obyvatelé Karlovarského kraje (3 %).
To, že by si o úplatek řekli sami zdravotníci či zdravotnice, je v Česku spíše výjimkou. Podle výsledků průzkumu se s tím setkalo 6 % pacientů a pacientek.