Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Anna Koucká ČTK
20. září 2023 18:37
Čas čtení 1:12

Žen ve zdravotnictví v Česku přibývá, doma se hroutí. S péčí o děti jim nikdo nepomůže

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Žen ve zdravotnictví v Česku přibývá, doma se hroutí. S péčí o děti jim nikdo nepomůže
Zdroj: Unsplash/jeshoots

Ženy ve zdravotnictví nemají pro svou práci ideální podmínky. Kromě profese musí zvládat také roli matek, což zvyšuje jejich vyčerpání.

Dvojí péči jsou ženy podle socioložky Marie Pospíšilové zvyklé řešit samy nebo jen s pomocí rodiny. Přináší to ale psychické a fyzické nároky, které nemohou dlouhodobě zvládat. 

Socioložka se ve svém výzkumu zaměřila na ženy s dětmi do 12 let, které v období koronavirové pandemie pracovaly jako zdravotní sestry. Přestože jejich práce byla extrémně náročná, mnohdy nevyužívaly jakoukoliv externí pomoc pro zvládání domácnosti. 


„Tyto služby nebyly dostupné, ale především, i přes velké zdravotní i psychické vypětí, chápaly zdravotnice zvládání těchto rolí jako svůj úkol. Nechtěly využít například speciálních škol a školek pro zdravotníky. Situaci mnohdy zvládaly na úkor spánku a na pokraji vyčerpání,“ sdělila Pospíšilová.


Některé příklady z jejího výzkumu poukazují na to, jaké může mít dvojí péče dopady na zdravotnice, pokud nemají externí podporu. Snahou vyhovět představě o správné zdravotnici a matce si Pospíšilová vysvětluje, proč v období pandemie více neprotestovaly, že takové pracovní a domácí zatížení není zvládnutelné.

Problém se bude zvětšovat

Zvyšující se počet žen ve zdravotnictví ale bude podle ní stále častěji přinášet témata kombinace dvojí péče. „Bude třeba hledat formalizovaná řešení, jak usnadnit kombinaci domácí péče a práce ve zdravotnictví, a snažit se i o změnu vnímání, kdo je za péči zodpovědný. Ženy jsou dvojí péči zvyklé řešit samy nebo v rodině. Klade to však na ně velké psychické a fyzické nároky, které není možné dlouhodobě zvládnout,“ dodala Pospíšilová.


Z přibližně čtvrt milionu pracujících ve zdravotnictví tvoří 80 procent ženy. Přibývá jich i v profesích, kde dříve převažovali muži. „Sledujeme odchod silné generace lékařů do důchodu. Muži také častěji odcházejí za prací do zahraničí a lékařská profese pro ně nepředstavuje rychlou cestu k vyššímu platu, a mnohdy tak volí profese jiné,“ řekla Pospíšilová. 


Vyzdvihla přitom, že v zahraničí podíl žen ve zdravotnictví roste s ohledem na mizející bariéry, lepší nabídku zkrácených úvazků nebo klesající předsudky vůči ženám lékařkám.

Domů
Sdílet
Diskuse