Některé druhy ptáků, které každý rok podnikají tisíce kilometrů dlouhou pouť za teplem na africký kontinent, letos zůstávají v Evropě. Důvodem jsou vyšší teploty způsobené klimatickou změnou, které ptákům nedávají důvod ke stěhování.
Příkladem jsou evropští jeřábi, kteří obývají především sever Evropy. Jednou ze zastávek na jejich cestě do teplých krajin bývají mokřady východního Maďarska, kde obvykle nabírají síly před další cestou napříč kontinentem. Díky letošnímu teplému počasí se však ptáci v Maďarsku zdržují mnohem déle, než je obvyklé. V reportáži o tom informovala stanice ČT24.
„Jeřábi tady hřadují mnohem déle, než je obvyklé. Zatím poslední rekord z roku 2018, kdy tudy prolétali, byl 160 tisíc. Letos jej výrazně překonali,“ uvedl pro ČT24 strážce maďarského národního parku Hortobágy Attila Szilagyi, v jehož rezervaci letos napočítali celkem 194 tisíc ptáků.
Místo Afriky Maďarsko
Zatímco dříve ptáci absolvovali tisíce kilometrů dlouhý let přes Středozemní moře, letos jim stačí přesunout se pouze o několik stovek kilometrů. Migrační cyklus stěhovavých ptáků podle Szilagyiho obvykle trvá od poloviny září do konce října, nanejvýš do listopadu. I přesto, že už listopad nastal, ptáci v Maďarsku zůstávají ve vysokém počtu.
Přírodovědci upozorňují, že za změnou chování ptáků stojí vysoké teploty, které v Evropě během letošního léta a podzimu panovaly. Důvodem je také nadbytek potravy, který letos ptákům nabízejí kukuřičná pole v okolí močálů. V Evropě tak mohou ptáci přezimovat za stejných podmínek jako v daleké Africe.