Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová v neděli udělila státní vyznamenání k příležitosti 31. výročí vzniku samostatného Slovenska. Mezi 33 vyznamenanými byl i biskup pražský Václav Malý a český historik Jan Rychlík.
Ceremoniál proběhl v budově Slovenské filharmonie v centru Bratislavy. Čaputová vyznamenala nejen slovenské a české osobnosti, ale také maďarské nebo polské. Svůj výběr zdůvodnila tím, že s těmito státy má Slovensko společnou historii. Ocenění by dle ní měla být inspirací pro mladé lidi, uvedl portál Novinky.cz.
Václav Malý
Václav Malý je důležitou postavou československého disidentu a sametové revoluce. Podepsal Chartu 77 a stal se jejím mluvčím. Moderoval nejrůznější setkání Občanského fóra společně s protikomunistickými demonstracemi z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí a poté na Letenské pláni. V minulosti byl zatčen a vyšetřován kvůli podezření z podvracení republiky. Po sametové revoluci se navrátil k veřejné duchovní činnosti a stal se pražským biskupem.
Při ceremoniálu moderátor a mluvčí Čaputové Martin Strižinec o Malém mimo jiné řekl, že život zasvětil bohu i zápasu za lidská práva. Získal Řád bílého dvojkříže II. třídy.
Jan Rychlík
Rychlík je historikem věnujícím se mimo jiné i česko-slovenským vztahům, na toto téma vydal knihu Češi a Slováci ve 20. století. Od roku 2020 je součástí Panelu pro posuzování mezinárodních vědeckých projektů Slovenský akademický a vědecký program. Za rozvoj vztahů mezi Českem a Slovenskem získal Řád bílého dvojkříže III. třídy.
„Je ztělesněným příkladem, že Češi a Slováci kráčejí spolu dějinami a není mezi nimi jazyková bariéra,“ citují Novinky.cz poznámku Strižince o Rychlíkovi. Roku 2019 již získal polské státní vyznamenání za upevňování pozice Polska na mezinárodním poli.
Státní vyznamenání obdržela také alpská lyžařka Petra Vlhová, krasobruslař Ondrej Nepela in memoriam, šéfredaktor polského listu Gazeta Wyborcza Adam Michnik nebo slovenští režiséři Peter Bebjak a Peter Kerekes.