Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
16. ledna 2024 8:48
Čas čtení 1:22

Česko si připomíná památku Jana Palacha, který se před 55 lety upálil

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Česko si připomíná památku Jana Palacha, který se před 55 lety upálil
Zdroj: Post Bellum

Památku Jana Palacha, který se před 55 lety upálil na pražském Václavském náměstí, si v úterý lidé připomenou na několika místech v Česku.

Dvacetiletý vysokoškolský student se upálil na protest proti rezignaci lidí na vývoj společnosti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, na následky popálenin zemřel za tři dny 19. ledna 1969. Jeho památku si lidé připomenou na nádvoří pražského Karolina i u jeho památníku na Václavském náměstí. V Děčíně bude u příležitosti dnešního výročí odhalen pomník Jana Palacha a Jana Zajíce.

16. ledna 2024 8:00 Čas čtení 5:09 Odmítla si vzít muže, který ji znásilnil. Jako první se vymezila proti tradici i zákonu a pomohla změnit Itálii Odmítla si vzít muže, který ji znásilnil. Jako první se vymezila proti tradici i zákonu a pomohla změnit Itálii

Lidem se v úterý otevře nádvoří Karolina, sídla rektorátu Univerzity Karlovy, takzvaný Husův dvorek, kde byla vystavena rakev s Palachovými ostatky. Památku Jana Palacha tam uctí zástupci akademické obce, studenti i veřejnost. Na tragický čin budou politici, zástupci akademické obce, zástupci hlavního města Prahy i pamětníci či současní studenti vzpomínat také u památníku pod Národním muzeem, tedy v místech, kde se Palach upálil. Lidé přijdou i k hrobu Jana Palacha na Olšanských hřbitovech či k pamětní desce na filozofické fakultě, kde Palach studoval.

Palachův odkaz si připomenou lidé i v Děčíně, kde bude slavnostně odhalen pomník Jana Palacha a Jana Zajíce od architekta Davida Vávry. V Mělníku připomene památku výstava dosud nepublikovaných fotografií. Výstavou fotografií uctí památku i v Kutné Hoře. Čin si připomenou lidé i ve Zlíně, kde by měl v centru vzniknout světelný řetěz ze svíček.

Jan Palach chtěl svým činem probudit národ z rezignace a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci 25. února 1969 – v průchodu domu v horní části Václavského náměstí, jen desítky metrů od místa, kde se polil hořlavinou a zapálil Jan Palach.

O Palachovi představitelé komunistického Československa i média 20 let mlčeli, tabu bylo i jméno Zajíce. Přesto lidé na jejich činy nezapomněli. Pietní akt ke 20. výročí Palachovy smrti v lednu 1989 se nečekaně změnil v nejsilnější protestní akci proti režimu. Tisíce lidí se nebály opakovaně projevit nespokojenost a riskovaly tvrdý zásah pořádkových sil. Intenzita protestů překvapila nejen vládnoucí politiky, ale také opozici. O několik měsíců později totalitní režim padl. Palachova i Zajícova památka se mohla svobodně připomínat až po listopadu 1989. Od roku 2014 je 16. leden v Česku významným dnem.

Domů
Sdílet
Diskuse