Kata je keř, jehož lístky obsahují kathion, což je látka podobná amfetaminu, má však slabší účinky. Po sežvýkání lístků se pomalu dostavují euforické účinky, zvyšuje se krevní tlak a srdeční frekvence.
Kata je pro obyvatele Jemenu důležitá nejen ve společenském životě, ale hraje roli i v tamější občanské válce, v níž proti sobě stojí vláda a húsíjská armáda. „Kata snižuje pocit únavy, ozbrojenci proto mohou například déle pochodovat nebo bojovat. Zároveň zvyšuje sebevědomí a pravděpodobně může snížit i míru strachu,“ řekl pro CNN Prima NEWS vedoucí Laboratoře forenzní analýzy biologicky aktivních látek na VŠCHT Martin Kuchař. Katu žvýkají obě strany společně i s dětskými vojáky.
Většinu polí s katou mají pod kontrolou Húsíové, vyváží ji však i do nepřátelského území, čímž je vláda odkupem katy vlastně financuje a podporuje. Přestat odebírat katu však není tak jednoduché, jedná se totiž o návykovou látku. Někdy je o ní referováno jako o „alkoholu pro muslimy“, jelikož ji islám nezakazuje ani při modlitbách. Podle zprávy WHO z roku 2008 katu užívá 90 procent mužů a polovina žen. Zároveň ji užívá i zhruba každé páté dítě pod 12 let.
Plantáže katy zabírají přes polovinu zemědělské půdy Jemenu. Obchod s návykovými lístky dosahuje podle jemenské vlády hodnoty až 270 miliard korun. To je v zemi, kde je jednou z potíží hladomor, velký problém. Pro zemědělce je však výhodnější pěstovat a distribuovat katu oproti ostatním plodinám, a to až trojnásobně. Jemen tak nečelí jen občanské válce a potravinové krizi, ale i problému se závislostí svého obyvatelstva na katě.