Školní jídelny stále vaří dle spotřebního koše, který je starý přes 40 let. Státní zdravotní ústav (SZÚ) spolu s dalšími odborníky proto chystá reformu školního stravování.
Dle dat OSN se v celosvětovém měřítku mezi sklizní a maloobchodem ztratí přibližně 13 procent vyprodukovaných potravin a velké provozy jako školní jídelny k tomuto číslu hojně přispívají. „Školní kuchyně často, i kvůli nedostatku financí nebo inspirace, vaří stejná jídla už desítky let. Děti na tato jídla už nejsou z domova zvyklé a nechutnají jim. Druhotným jevem nezdravého a nedostatečného stravování je tedy obří vyhazování zbytků,“ uvádí v tiskové zprávě generální ředitel společnosti ISS International v České republice Michael Almasy.
Nedávná debata o kvalitě školních obědů by však mohla situaci pomoci. K omezení plýtvání by měly pomoci nové technologie včetně umělé inteligence.
„Kuchaři tak mají při přípravě jídel v našich restauracích a kuchyňských provozech k dispozici detailní data o plýtvání a konzumačních návycích v různých zemích světa, což jim pomáhá optimalizovat výrobu jídla a velikost porcí – a tím snižovat množství nejen potravinového odpadu, ale například i plastů,“ dodal Almasy.
K přípravě jídel se také v poslední době využívají potraviny méně náročné na produkci, spotřebu vody či energie a větší prostor také dostávají regionální potraviny. Na zlepšení kvality školních jídelen teď pracují odborníci, garantem celé reformy je SZÚ. Cílem projektu je modernizace školního stravování tak, aby odpovídalo požadavkům pro 21. století. Ročně by se mohlo ušetřit až několik milionů porcí jídla.