Houby v zimě rostou, opravdu. A pokud není pod nulou, tak si jich domů můžeš odnést několik. Jaké houby v zimních měsících nasbíráš?
Přestože v zimě roste jen pár druhů jedlých hub, můžeš odejít s plným košíkem. Houbařů a houbařek je v zimě totiž málo, a tak ti je nemá kdo vysbírat.
Nejčastěji v tomhle období rostou takzvané dřevokazné houby, které najdeš hlavně na pařezech nebo padlých, ale i živých kmenech stromů. Zimě jsou dobře přizpůsobeny a dokážou i lehce přemrznout. Patří mezi ně penízovka sametonohá, hlíva ústřičná, Jidášovo ucho nebo pařezník pozdní.
Penízovka a hlíva
Jednou z nejoblíbenějších zimních hub je penízovka sametonohá. Najdeš ji na pařezech a padlých kmenech listnatých stromů, kde roste v bohatých trsech. Podobně je na tom i hlíva ústřičná, která se nejčastěji objevuje na topolech, ořešácích a bucích. Ta má výhodu v tom, že si ji můžeš i vypěstovat. V kuchyni je oblíbená pro svou univerzálnost.
Jidášovo ucho a pařezník
Mezi další jedlé zimní houby patří Jidášovo ucho. To roste prakticky po celý rok, a to převážně na mrtvém dřevě bezu a akátu. Je vhodné do salátů, polévek nebo houbových směsí. Na odumřelých místech roste i pařezník pozdní, který najdeš na kmenech olší, vrb, javorů a buků. Má zajímavou chuť, nejvíce se hodí do bramboráků či do guláše.
Jak zmíněné houby vypadají, mrkni v galerii nebo podrobněji na webu Houby-rostou.cz.