Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adam Tichý
7. února 2024 16:55
Čas čtení 1:04

Do nové české banky můžeš uložit svůj střevní mikrobiom. Kde ji najdeš a k čemu je to dobré?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Do nové české banky můžeš uložit svůj střevní mikrobiom. Kde ji najdeš a k čemu je to dobré?
Zdroj: Pxhere/volně k užití

V Brně vzniká nová banka s názvem Biome4Future. V ní si lidé nebudou moci ukládat peníze, ale svoje střevní mikrobiomy. Podle vedoucího výzkumu společnosti Petra Ryšávky jde o formu prevence v případě vážného onemocnění.

V brněnské části Židenice vzniká nová mikrobiomová banka. Lidé si zde mohou pro případ pozdějšího využití ukládat svůj střevní mikrobiom. To je označení pro všechny mikroorganismy v našich střevech nepostradatelné pro normální fungování lidského těla.

7. února 2024 7:00 Čas čtení 3:17 Ukrajinci v Česku dávky nevysávají, realita je drsná. Nesmí mít úspory, nejhůř jsou na tom ženy Ukrajinci v Česku dávky nevysávají, realita je drsná. Nesmí mít úspory, nejhůř jsou na tom ženy

Střeva jsou centrem lidské imunity a i mikrobiom s imunitou souvisí. Pro správné fungování těla je tedy důležité, aby byl zdravý. Jeho fungování může narušit například opakovaná léčba antibiotiky, prodělaná chemoterapie nebo závažná střevní infekce. Jednou z možností obnovení poškozeného mikrobiomu je fekální transplantace, kdy lékaři dopraví do těla pacienta vzorek cizí stolice.

Tato metoda je ale podle Ryšávky nákladná a z dlouhodobého hlediska přináší riziko nepředvídatelných onemocnění. Brněnští vědci proto pracují na transplantaci vlastního mikrobiomu, k jehož uložení došlo dříve, když byl jedinec ještě zdravý.

Jak na to?
Vše si můžeš objednat přímo na webu. Po dokončení objednávky ti přijde odběrový set, do kterého provedeš odběr stolice. Odborný tým provede analýzu mikrobiomu, a pokud vyjde dobře, uloží ho k dlouhodobému skladování. Odpovědi na ty nejzásadnější otázky najdeš tady.

Petr Ryšávka dále uvedl, že transplantace vlastního mikrobiomu může člověku pomoci například v případě náhlého propuknutí řady onemocnění jako Crohnovy choroby, metabolických chorob či různých alergií.

Analýza a uskladnění mikrobiomu by měly pacienta stát něco okolo 20 tisíc korun. Může to být vnímáno jako investice do budoucna – pokud by u jedince propukla některá ze zmíněných nemocí, léčba by mohla vyjít ještě dráž.

6. února 2024 18:42 Čas čtení 0:37 Brněnské gymnázium ovládl záchodový fantom. Školu terorizuje patláním výkalů Brněnské gymnázium ovládl záchodový fantom. Školu terorizuje patláním výkalů

Podle Ryšávky přicházejí na uchování mikrobiomů již první objednávky, zatím z Česka a Slovenska. V následující letech ale společnost plánuje rozšířit svoje služby i do zahraničí. „Současné mikrobiomové banky zatím nabízejí pouze běžnou transplantaci cizím vzorkem, takže předpokládáme expanzi na zahraniční trhy,“ dodal mikrobiolog.

Domů
Sdílet
Diskuse