Lidé s nižším dosaženým vzděláním častěji trpí depresemi. Nejen to vyplývá z výsledků výzkumu Národního institutu SYRI, do kterého se zapojilo více než sedm tisíc lidí. Institut o tom informoval v tiskové zprávě.
Z analýzy institutu SYRI vyplývá, že lidé se základním vzděláním mají až pětkrát vyšší šanci výskytu středních až těžkých depresivních symptomů než vysokoškoláci. Velké riziko výskytu depresí existuje dle dat z výzkumu i u nezaměstnaných. U nich je riziko deprese až dvanáctkrát vyšší než u lidí se stálou pracovní pozicí.
Celkově se do výzkumu zapojilo více než sedm tisíc respondentů a respondentek. Z nich 86,4 procenta nemělo žádné depresivní symptomy. Mírné depresivní symptomy vědci z institutu SYRI detekovali u 10,5 procenta dotazovaných. Zbytek trpí středními až těžkými depresemi.
„Bez depresivních symptomů byli zejména lidé s vysokoškolským vzděláním, se zaměstnáním a vyššími příjmy. Nejvyšší podíl osob s mírnými depresivními poruchami měli naopak lidé se základním vzděláním, nezaměstnaní nebo v důchodu a s nejnižšími příjmy,“ uvedla Marie Kuklová ze SYRI.
Výzkum podle vědců jasně dokazuje, že mezi úrovní dosaženého vzdělání a rizikem výskytu depresí existuje významný vztah. Dle institutu výsledky z Česka potvrzují obdobné výzkumy ze zahraničí.