Dlouhotrvající následky covidu se příliš neliší od těch, které vykazují pacienti s chřipkou. Vyplývá to z výzkumu australské společnosti Wueensland Gealth.
Výzkumu, o kterém informoval deník The Guardian, se zúčastnilo celkem 5 112 osob, z nichž 2 399 bylo pozitivně testováno na covid-19, 995 na chřipku a 1 718 bylo negativních na obě infekce.
Respondenti byli rok po provedení testu dotazováni na přetrvávající příznaky a případné zhoršení zdravotního stavu. Počet pacientů s covidem, kteří uvedli trvalé příznaky (tři procenta) zhruba odpovídá pacientům s chřipkou (3,4 procenta). Studie tedy neprokázala, že by pacienti s covidem měli větší pravděpodobnost funkčních omezení než ti, kteří nemoc neprodělali.
Podle vedoucího hygienika australského státu Queensland Johna Gerrarda je long covid považován za vážný problém spíše kvůli vysokému počtu nakažených než kvůli závažnosti samotných příznaků. „Domníváme se, že je na čase přestat používat termíny jako ‚long covid‘. Nesprávně naznačují, že na dlouhodobých příznacích spojených s tímto virem je něco jedinečného a výjimečného,“ uvedl.
Tzv. long covid (neboli postcovidový syndrom) označuje podle Světové zdravotnické organizace příznaky onemocnění covidu-19, které se objevují ještě tři měsíce od první infekce a které nelze vysvětlit jinou diagnózou.