Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Barbora Fábryová
14. ledna 2024 16:00
Čas čtení 0:29

Dlouhodobý covid zapříčiňuje řadu změn v těle. Projevit se mohou zejména při této aktivitě

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené

Vědci uvádějí, že dlouhodobý covid způsobuje v lidském těle několik biologických změn.

Dlouhotrvající covid v těle způsobuje biologické změny, které souvisejí zejména se cvičením. Mnoho bývalých pacientů eviduje po cvičení únavu a bolest svalů. S vysvětlením přišli vědci z univerzity v Amsterdamu, informuje The Guardian.

Dlouhodobým covidem trpí po celém světě miliony lidí. U mnohých se příznaky zhoršily poté, co začali cvičit. „Skutečně se potvrzuje, že se v těle při tomto onemocnění děje něco špatného,“ řekl autor studie Rob Wüst z univerzity Vrije.

Wüst během výzkumu zjistil, že pacienti s dlouhodobým covidem měli menší kapacitu než ostatní. Důvodem bylo, že mitochondrie nepracovaly tak, jak měly, a proto mnoho lidí po cvičení pociťovalo malátnost. Bolest svalů způsobovaly poškozené tkáně.

Vědci proto radí, aby lidé s dlouhodobým covidem nepřetěžovali svůj organismus intenzivním cvičením, které jim může poškozovat svaly.

lekárka, nemocnica
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Domů
Sdílet
Diskuse