V Česku je okolo deseti tisíc kostelů, kaplí, modliteben, chrámů nebo synagog. Necelou polovinu z nich vlastní katolická církev. Na údržbu vynaloží obrovskou sumu peněz, která pro všechny stejně nevystačí.
Stovky kostelů v Česku se nepoužívají nebo mění každý rok svého majitele, nejčastěji se jedná o spolky, protože je pak z právního pohledu jednodušší na ně získávat dotace.
„Třeba barokní kostel svatého Jana v Opavě jsme za symbolickou korunu převedli na Spolek svatých Janů, který se pustil do oprav chrámu a kromě kulturních aktivit uvnitř rozvíjí i duchovní činnost,“ řekl pro Novinky Ondřej Elbel, mluvčí ostravsko-opavského biskupství. Kostel byl osm let zavřený, protože se na jeho údržbu nenašly peníze, nyní v něm probíhají bohoslužby nebo koncerty.
Elbel zmínil, že klade důraz na to, aby byl majitel farnosti důvěryhodným partnerem. Nejčastěji se o opuštěné kostely hlásí samotné obce, v nichž se sakrální budovy nachází. Nechtějí na svém území ruiny, většinou již mají vymyšlené plány pro prostory, jako jsou třeba muzea.
Na údržbu sakrálních budov církev vynaloží 1,5 miliardy korun, stovky milionů pak získává skrz dotace a granty.