V sobotních brzkých ranních a dopoledních hodinách se přívalem saharského prachu zvýšila koncentrace prachových částí PM10, které jsou zdraví škodlivé.
Na některých stanicích byla průměrná hodinová koncentrace PM10 vyšší než 100 jednotek. Pro roční průměrnou koncentraci PM10 je v Globálních pokynech WHO (2021) pro kvalitu ovzduší v Evropě uvedena doporučená roční cílová hodnota 15 jednotek, denní cílová doporučená hodnota je 45.
V Jihočeském kraji byla dokonce překročena prahová hodnota pro vyhlášení smogové situace. Nakonec však vyhlášena nebyla, protože závisí i na výhledu dalšího vývoje. „Protože jsme očekávali pokles koncentrací v následujících hodinách v tomto kraji – který se potvrdil –, smogová situace vyhlášena nebyla,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.
„Skupinám osob, které jsou náchylnější ke znečištěnému ovzduší (děti, starší osoby, osoby s chronickými potížemi s dýchací a/nebo kardiovaskulární soustavou, těhotné či akutně nemocní), doporučujeme sledovat v příštích hodinách aktuální úroveň znečištění na našich stránkách a v případě vyšších hodnot přijmout příslušná opatření a doporučení,“ dodal úřad na platformě X.
Ohrožené osoby by se měly například vyhnout větší fyzické aktivitě venku. Podle mapy, kterou meteorologové zveřejnili, je situace nejhorší na jihu Čech, ve Slezsku a v okolí Liberce.