42 procent. Přesně tolik lidí, kteří zaviní nehodu na elektrokoloběžce, je pod vlivem alkoholu. Upozornila na to policie při zahájení cyklistické sezóny.
Jen vloni došlo ke 499 nehodám s koloběžkami, přičemž za naprostou většinu, 403 případů, nesl vinu právě koloběžkář*ka. Čtyři z těchto nehod pak skončily úmrtím. S informacemi přišly Novinky.cz.
Čísla přitom rok od roku rostou. „V roce 2015 jsme vyjížděli ke 30 případům pádů a úrazů na koloběžkách. Loni už to bylo přes 300 případů,“ řekla Jana Poštová z pražské záchranné služby. Lidé na koloběžkách také podle ní nepoužívají ochranné pomůcky jako helmy, naopak velmi často jezdí pod vlivem alkoholu.
I při malé rychlosti přitom může dojít ke srážce s dalšími vozidly a vážným úrazům. „Ze 300 případů jich deset skončilo na jednotce intenzivní péče. Nejčastěji se jednalo o vliv alkoholu, pád, úraz hlavy a odřeniny. Může dojít i ke zlomeninám a život ohrožujícím zraněním,“ uvedla Poštová.
Celorepubliková data ukázala, že ve 42 procentech případů je řidič*ka elektrokoloběžky, který*která způsobil*a nehodu, pod vlivem alkoholu. „Je to ještě větší téma než u jízdních kol, je to alarmující číslo,“ popsal Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR. U cyklistů je podíl nehod pod vlivem alkoholu 28,3 procenta.
Sedmdesát procent usmrcených osob řídících kola, elektrokola, koloběžky a elektrokoloběžky nemělo přilbu. Ta je povinná pouze do 18 let. U koloběžek jsou ale známé i případy, kdy si je nezletilí nenasadili, například případ desetiletého chlapce ze začátku dubna, který utrpěl po pádu z koloběžky zlomeniny a vážný úraz hlavy a musel být letecky přepraven.