Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie. O své místo v západním světě bojujeme dodnes, benefity společné Evropy jsou přitom jasné.
Ačkoliv se kritiků Evropské unie najde v dnešní dezinformacemi zaplavené době stále dost, jakmile se člověk drží faktů, je přínos našeho členství neoddiskutovatelný. Česko za posledních 20 let získalo z evropských zdrojů po odečtení vlastních příspěvků 1,12 bilionu korun. V roce 2004 vstupovalo s HDP na obyvatele na úrovni 80 procent průměru EU, nyní je to 91 procent. A v paritě kupní síly ČR za posledních 20 let předehnala Řecko, Portugalsko, Španělsko, Slovinsko a přiblížila se Itálii.
Nejsou to ale jenom benefity pro Česko jako takové, jednotná Evropa zaznamenala napříč historií klíčové úspěchy a z jejích přínosů těžíme všichni. Díky EU mohou lidé žít, studovat nebo pracovat v kterémkoli členském státu. EU také vytvořila a udržuje největší jednotný trh na světě. A společnými silami členské státy zajišťují humanitární a rozvojovou pomoc milionům lidí na celém světě.
V posledních letech se pak EU zapříčinila o významné posílení digitálních práv občanů sloužících k ochraně osobních informací, takže všichni mají nad svými osobními údaji větší kontrolu. Meta, bývalý Twitter, Apple, všechny tyto společnosti se musely podřídit evropským ustanovením zajištujícím větší transparentnost a ochranu koncových spotřebitelů.
EU rovněž vypracovala některé z nejpřísnějších norem v oblasti životního prostředí na světě. Politika EU usiluje o minimalizaci rizik pro klima a zdraví a o zachování biologické rozmanitosti. Některých cílů v oblasti emisí už dokonce bylo dosaženo, na dalších se pak usilovně pracuje.
A stejně jako posledních 70 let EU usiluje o mír nejen na evropském kontinentu, ale i na světě, nyní slouží jako klíčový spojenec a partner spolu s dalšími zeměmi při obraně suverénního státu Ukrajiny, která od února 2022 čelí ruské invazi. Od jejího začátku pak EU přispěla více než 88 miliard eur na pomoc Ukrajině a na nákup strategických zařízení sloužících k obraně. Mimo to pak EU na ruskou agresi zareagovala přijetím omezujících opatření, která mají pro Rusko dalekosáhlé důsledky.