Čtvrtina domácností roku 2022 čelila energetické chudobě, vychází to z analýzy Podnikohospodářské fakulty VŠE. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí materiální pomoc v rámci projektu Kruh záchrany, na kterém spolupracuje s výrobcem spotřebičů Beko.
Jednou z možností, jak zastavit další propad rodin pod hranici energetické chudoby, je dle resortu Mariana Jurečky výměna ledniček, mrazáků a praček za úspornější varianty.
Nadace Olgy Havlové a společnost Beko již úsporné spotřebiče darovaly čtyřem rodinám z vyloučených lokalit. Ministerstvo nyní vybírá další domácnosti, které podporu dostanou. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Beko.
„Náš výzkum ukázal, že 60 procent nízkopříjmových rodin si nemůže dovolit mimořádný výdaj na nákup např. nové úspornější pračky nebo chladničky,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na chladničky, mrazáky a pračky se resort zaměřil, protože stojí za nejvyššími náklady na energie.
Dražší energie
„Jednorázovým darem moderní bílé techniky s nízkou spotřebou elektrické energie házíme domácnostem pomyslný záchranný kruh, aby trvale snížily výdajovou stránku svého domácího rozpočtu a vynořily se tak nad hladinu energetické chudoby,“ dodává Jurečka. Darované spotřebiče snížily v rodinách náklady na elektřinu o 70 procent.
Za vysoký počet domácností pod hranicí energetické chudoby mohou hlavně dražší energie. Mezi lety 2021 a 2022 jejich ceny vzrostly o 45,2 procenta. Nárůst cen se nejvíce dotkl seniorů anebo lidí z nízkopříjmových domácností.