Černý kašel je jedno z nejzávažnějších onemocnění dětí. I proto je důležité, aby se proti němu těhotné ženy očkovaly. Proč je u nás tak nízká proočkovanost?
„Vím o případech, kdy se matka dočkala místo vakcíny proti černému kašli odmítavé reakce gynekologa,“ řekla MUDr. Marcela Křížová z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze. Nejedná se o ojedinělý případ, na Státní zdravotní ústav se těhotné ženy stále častěji obrací s dotazy o bezpečnosti očkování.
Odrazování Křížová vnímá jako hazard nejen se zdravím, ale i se životem nenarozeného dítěte. K většině úmrtí dětí na černý kašel dochází do tří měsíců věku. Závažnými komplikacemi nemoci jsou bronchopneumonie, záněty středouší, zápaly plic nebo dysfunkce mozku spojená s křečemi.
„My našim těhotným vysvětlujeme, že novorozenci a malí kojenci, kteří ještě nemohou být očkovaní, jsou nejohroženější skupinou – neumějí kašlat a při nákaze černým kašlem se proto dusí, což vyžaduje hospitalizaci, zpravidla na JIP, a nezřídka i použití kyslíku nebo podporu dýchání ventilátorem,“ pokračovala Křížová.
Pokud se nastávající matka naočkuje při těhotenství, tak může takovým situacím předejít. Mateřské protilátky se přenesou do těla plodu, takže jimi dítě bude chráněno v období, kdy ještě samo naočkováno být nemůže.
V Česku je očkování proti černému kašli těhotným ženám doporučováno už od roku 2015, i tak je ale proočkovanost pouze 1,6 procenta. Oproti tomu v zahraničí se tato statistika pohybuje mezi 40 až 80 procenty. „Musím konstatovat, že k tomu přispívá i pro mě zcela nepochopitelný přístup některých lékařů, kteří to těhotným rozmlouvají,“ řekla Kateřina Fabiánová, zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.