Vědci dlouhá léta zkoumali, jak bylo 31 pyramid, včetně světoznámého komplexu v Gíze, před více než 4000 lety postaveno. Nyní zřejmě mají odpověď.
Výzkumný tým z univerzity v severokarolínském Wilmingtonu zjistil, že pyramidy byly pravděpodobně postaveny podél dávno ztraceného starověkého ramene řeky Nil, které je dnes ukryto pod pouští a zemědělskou půdou.
Mnoho let se archeologové domnívali, že staří Egypťané využívali nedalekou vodní cestu k přepravě materiálů, jako jsou kamenné bloky. Podle jednoho z autorů studie, profesora Emana Ghoneima, si však dosud nikdo nebyl jistý polohou, tvarem, velikostí ani blízkostí této řeky k pyramidám.
Skupina vědců použila radarové satelitní snímky, historické mapy, geofyzikální průzkumy a korigování sedimentů, tedy techniky používané archeology k získání důkazů ze vzorků, aby zmapovala říční rameno, o němž se domnívá, že bylo pohřbeno velkým suchem a písečnými bouřemi před tisíci lety.
„Lokalizace skutečného říčního ramene a údaje, které ukazují, že existovala vodní cesta, která mohla být využívána k přepravě těžších bloků, vybavení, lidí, nám skutečně pomáhá vysvětlit stavbu pyramid,“ řekla jedna ze spoluautorek studie, doktorka Suzanne Onstiner, v rozhovoru pro BBC.
Tým zjistil, že říční rameno pojmenované Ahramat (arabsky pyramidy), bylo 64 kilometrů dlouhé a široké mezi 200 a 700 metry. Lemovalo 31 pyramid, které byly postaveny před 4700 až 3700 lety.
Objev tohoto říčního ramene pomáhá vysvětlit vysokou hustotu pyramid mezi Gízou a vesnicí Lišt v dnes nehostinné oblasti saharské pouště. Blízkost ramene ke komplexům naznačuje jeho aktivní využívání během fáze výstavby.