Správa chráněné krajinné oblasti Pálava (CHKO) upozorňuje na šíření invazní rostliny na území Pálavy. V případě zjištění jejího výskytu je podle ní potřebné neprodleně zakročit.
„Na první pohled sympatická okrasná a medonosná bylina klejicha hedvábná původem ze Severní Ameriky je ve skutečnosti úporný invazní druh s potenciálem ničit biodiverzitu původních ekosystémů, způsobovat ekonomické škody a nebezpečně působit na lidské zdraví,“ uvedli ochránci. Na Pálavě její plošnější šíření evidují od loňského roku, a to v polích, vinohradech a zahradách na jižním úpatí mikulovského Svatého kopečku a v Klentnici.
Rostlina může dorůstat až do výšky jednoho a půl metru. Do Evropy se dostala jako okrasný druh, využívala se také jako medonosná rostlina. Díky schopnosti snadného šíření dokáže rychle ovládnout plochy, jako jsou kraje silnic a tratí, louky, vinice, sady i pole. Oddenky mohou být až 1,5 metru pod zemí. Při poranění rostlina produkuje bílé jedovaté mléko.
„V případě zjištěného výskytu klejichy hedvábné je potřebné zakročit neprodleně, a to 5% postřikem herbicidu na bázi glyfosátu, který se aplikuje bodově na její listy – prvně v červnu před vykvetením a pak v srpnu před uložením asimilátů do kořenů. Stejným roztokem lze ošetřit i mladé jedince pajasanu žláznatého, a sice nátěrem oloupaných kmínků. Zásahy je nezbytné trpělivě opakovat několik let až do odstranění celé populace invazního druhu,“ uvedli ochránci.
Klejicha je zařazena na seznam invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na EU a cílem je její úplná likvidace na českém území. Až na výjimky však mechanická likvidace není účinná. Posečení vede k rychlému růstu z oddenků a prakticky jedinou možností, jak se jí zbavit, je opakovaným použitím herbicidu.