Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange opouští celu ve Velké Británii. S americkými úřady se dohodl, že se přizná k obvinění z trestného činu, díky čemuž se může vrátit zpět do Austrálie. Informovalo o tom BBC.
Dvaapadesátiletý Assange byl obviněn z porušení zákona o ochraně tajných informací. Spojené státy americké tvrdí, že soubory WikiLeaks, které zveřejňují informace o válkách v Iráku a Afghánistánu, ohrožují životy.
Posledních pět let strávil Assange v britském vězení, odkud bojoval proti vydání do USA. Tomu je ale nyní konec, jelikož se s americkými úřady domluvil na tom, že se k obvinění přizná. V americké vazbě však nestráví žádný čas, jelikož mu bude započítána doba strávená ve vězení ve Spojeném království, a tak se může vrátit zpět do své rodné Austrálie.
„Jedná se o výsledek celosvětové kampaně, která zahrnovala organizátory z řad občanů, bojovníky za svobodu tisku, zákonodárce a vedoucí představitele z celého politického spektra až po Organizaci spojených národů,“ napsal server WikiLeaks na platformu X. V cele s maximální ostrahou v Belmarsh strávil Assange 1901 dní.
Očekává se, že dohoda, podle níž se k obvinění přizná, bude dokončena u soudu na Severních Mariánských ostrovech ve středu 26. června.
Server WikiLeaks, který Assange založil, tvrdí, že zveřejnil více než deset milionů utajovaných dokumentů, což americká vláda později označila za jedno z největších vyzrazení utajovaných informací v historii Spojených států. Jak Assange, tak jeho právníci dlouho tvrdili, že je případ politicky motivovaný.