Všichni to známe: jsme na dovolené a chceme něco přivézt domů našim blízkým. Zatímco magnetka nebo jedna lahvinka projdou většinou bez problému, jinde hrozí tučné clo, nebo dokonce pokuta. Na co si tedy dát pozor?
Clo v Evropské unii
Clo v Evropské unii většinou platit nemusíš. Existuje ale výjimka, která platí na výrobky zatížené spotřební daní. V praxi si tedy dej pozor, pokud dovážíš cigarety nebo alkohol. U těch se daň neplatí jen v případě, že jsi je nakoupil*a pro osobní potřebu a v limitovaném množství. Server peníze.cz uvádí jako směrodatné limity EU následující:
- 800 kusů cigaret,
- 200 kusů doutníků,
- 1 kilo tabáku,
- 10 litrů destilátu,
- 20 litrů alkoholizovaného vína,
- 90 litrů vína, z toho maximálně 60 litrů šumivého vína,
- 110 litrů piva.
Clo mimo EU
U nákupů za hranicemi Unie si dej pozor na částku 430 EUR (11 tisíc korun). Do té se musíš vejít, ať už jsi nakupoval*a oblečení, elektroniku, nebo cokoliv jiného. Neprojde ani trik s dětským kufrem, u něj je limit dokonce snížen na 200 EUR (přibližně pět tisíc korun).
Výhodné je také nakupování zmiňovaného alkoholu a tabáku, obzvláště v zemích, kde na ně mají nižší daně než u nás. Aby to ale výhodné zůstalo a celníci ti nenapařili clo na letišti, vejít se musíš do následujících limitů:
- 200 kusů cigaret,
- 100 kusů doutníčků do tří gramů nebo 50 kusů doutníků nad tři gramy,
- 250 gramů tabáku ke kouření,
- 4 litry tichého vína a 16 litrů piva,
- 1 litr alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 procent,
- 2 litry alkoholických nápojů s obsahem alkoholu do 22 procent.
Zakázané suvenýry
Pro EU platí následující pravidla. Tvůj suvenýr není vyroben z druhů přímo ohrožených vyhubením, je neživý (to znamená, že se jedná o výrobek, nikoli o živé zvíře či rostlinu!), je dovezen pro tvou soukromou potřebu, ne pro komerční účely a je součástí tvého osobního zavazadla, jak shrnuje portál radynacestu.cz.
Pozor tak dej třeba u mušlí, korálů a lastur. Některé z nich mohou být chráněné a zadělat ti na problémy, takže to raději v dané zemi pořádně zkontroluj. Obezřetný*obezřetná buď také na trzích, v některých středomořských zemích můžeš koupit třeba zévy z jižního Pacifiku, které jsou povolené jen s dokladem o koupi a v množství tři kusy na osobu.
Na problémy si můžeš zadělat i se starožitnostmi. Ty si neodvezeš z Řecka, Turecka nebo Bulharska. V Tunisku třeba zase platí zákaz o vývozu místní měny tuniského dináru.
V Africe obecně pamatuj, že obchod se zvířaty je tu nejen neetický, ale do EU je dovoz živočichů beztak nelegální. Neodvážej si ani krunýře nebo korály.
Pokud plánuješ cesty do Asie, nedovážej si v EU zakázanou slonovinu. V Číně pak nechej přípravky z jejich tradiční medicíny, řada z nich jako tygří kosti nebo rohy jsou v EU také nelegální. Z Indie rozhodně nevoz antilopí vlnu na šály šáhtúš. Obecně dávej pozor na zmiňované mušle, jejichž úplný zákaz vývozu platí například na Filipínách.